Pernenat Mars 20, 2020 96

Semundja e CELIJAKIJES

kam nje vajze 8 vjeq qe para nje muaji eshte diagnostifikuar me semundjen e CELIJAKIJES.. A mund te me thoni dicka ju lutem 1. Doktoresha Bjanka Salliu

  Celiachia eshte nje patologjia autoimune sistematike
  qe gjendjet ne subjektet e predispozuar( qe mund te jete gjenetike ose e nxitur e behet aktive per here te pare pas nje operacioni, lindje, shtatzanie, infexioni viral,stresietj) ,e shkaktuar nga dieta me gluten e cila gjendet ne grur dhe ne dritherat e tjeta si elb, tershere,theker etj. Semundja mund te shfaqet me keto simptoma
  Gazra te shtuara
  Fryrje dhe dhimbje barku
  Diare ose me kostipacion
  Jashte qitje me ngjyre te zbehte
  Anemi
  Dhimbje kockash
  Konvulsiobe
  Vonese ne rritje etj
  Stomatit aftoz
  Cngjyrosje te smaltit te dhembeve
  Dermatitits hetpetiform
  Trajtimi eshte dieta pa gluten, ju rekomandoj te konsultohemi me nje dietolog per t’iu dhene nje diete specifike.
  E dashur nese do te me pyesesh per dicka specifike me shkruaj ju dhashe nje info te pergjithshem

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuNe kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X