Pernenat 21 Dhjetor, 2019 403

Pyetje per parazitet askaride

Pershendetje doktoresh. Kam nje djale 6 vjec dhe nje vajze 3 e gjysem. Te dy shkojne ne kopsht dhe te dy kane parazit askaride. Vajzes i kane filluar qe kur ka qene 17 muajshe dhe djalit qe 4 vjec. I kam dhene vermoxin dhe helmintoksin cdo 6-7 muajsh sepse pas kesaj periudhe kohe parazitet rriten dhe femijet fillojne e ndjehen vertete keq nga dhimbjet e forta te barkur, diarre te shpeshta sidomos ne mengjes sa zgjohen, smunden te hane sepse direkt i dhemb barke, kruajtje, djegjie mrapa dhe para vajze 🤦🏻‍♀️. Eshte nje tmerr! I bej pothuajse cdo dite qumeshtin me hudhra dhe e pijne esell ne mengjes! Me higjene i rri pinc, laj shplaj cdo dite rrobat, carcafat, femijet, sa me bertasin te gjithe, u cmenda, u lodha! Me jep nje keshille ca te bej, a ka ndonje ilac apo ndonje sugjerim qe mund ti bej qe tja eliminoj definitivisht keto parazite se mua keto ilace sme duken shume eficient? Te falenderoj shume nese mund te me ndihmosh.


  1. Doktoresha Bjanka Salliu

    Pershendetje! Ju keshilloj ti beni perseri nje cikel tjeter mjekimi e pervec femijeve ta merni edhe ju dhe bashkeshorti juaj.

  2. Yllka Demiri

    Doktoreshë, a mund të më tregoni a zhvillohet herpes zoster tek foshnjat 17 muajshe dhe a është ngjitës?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuNe kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X