Pernenat 23 Gusht, 2019 2329

Nëna shqiptare rrëfen si e kaloi depresionin postpartum: Ne ia dalim gjithmonë!

Pershendetje nena ! Jam lexuese e rregullt e statuseve tuaja , por nuk komentoj asnjehere per arsyet e mia. E doja te ndaja eksperiencen time per post partum Kam lexuar shume statuse qe e perjetojne sh keq kete faz. Jam bere nene prej 7 muajsh ,me cecarian , jam ne shtet europian vetem me burrin , pa asnje ndihme .

E ja kam dal per mrekulli, do thoni ju pse : Edhe pse linda me operacion ,ne janar , kur binte debore un kam dal cdo dite , ashtu me plage te pambyllur mire , bebin ne karroc , ne debore , ne shi e ere un cdo dite ecja , nderrimi i ambientit qofte edhe per pak caste te ben shume mire gjithashtu eshe bebit.

O nena boll ndenjet ne shtepi 40 dite te tera , duke u stresuar pafund brenda 4 mureve e degjuar keshillat e pakerkuara te vjerres , kunates , nenes a motres apo kush mund te ndodhet tj ne ate ngujim 40 ditor te lehonise .

Keshillat me te vyera per ju dhe femijen tuaj jan vetem te doktorit ato qe e kan ndjekur ecurin e shtatzanise , lindjen , ata qe dine gjithcka rreth shendetit tuaj dhe te bebit .

Zhvillimi i femijeve eshte i ndryshem , keshilla qe mund tju japin familjaret nuk ju ndihmojne , perkundrazi do rrisin pasigurin tuaj . Kerkojini ato keshilla , apo sqarojini ato dyshime ne vendin e duhur , ne specialistet e duhur . Edhe kush stresohet , obobobo jam vetem si do ia dal , mos te behet merak se sh mire do ia dal , edhe per moralistet qe thone jeni nena te reja , sdini gje , sdini ta lani , ta mbani , ta ushqeni , ta vishni etj , fusni nje publicitet kur flasin se perkundrazi me mire vetem .

Ju jeni nenat , ju e dini shume mire cfare eshte me e mira per bebin tuaj. Nuk keni nevoj per zhurme te parendesisshme. perderisa ju moret vendimin per tu bere prind ju e dini shume mire cfare eahte e rendesishme per ju , per bebin , apo burrin tuaj , ju e dini sh mire cfare i nevojitet mini familjes tuaj Pra mund te them me plote bindje qe ia kam dale ta perballoj sh mire periudhen pas lindjes , vetem duke dal cdo dite e duke fol me personat e duhur per shendetin e bebit .

Kam djale te mrekullueshem , tani na kan dal kicat e pare dhe po themi fjalet e para . We are soo happy together. Kemi rrugetim teper te gjate ne prinderim Po do ia dalim Ne jemi nena Dhe nenat gjithmon ia dalin Puthje per bebat E flm per kohen qe ju shpenzova


  1. Mirjeta Paja

    Djali t’ju rroje! Keshilla te vlefshme! Une them shpesh: Nese s’mund te me ndihmoni ne zgjidhjen e problemeve, te pakten mos krijoni probleme te tjera 😛 😛 🙂

    1. Fredinant Alma Sula

      Bravo ene un Po behem me djal lind ne tetor por jetoj ne itali fjalet e njerezve nk kane fund

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuNe kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X