Pernenat Gusht 18, 2019 327

Lindja ne Itali

Pershendetje grupi Doja tju pyesja nese ndonje nga ju ka info per ligjet ne itali si funksionon pasi une jam ne muajin e 7 te shtatzanis ndodhem ne shqiperi dhe kunati me nusen po me ofrojn te shkoj te ata ne itali per te qendruar dhe per te ber lindjen duke qene se andej gjerat jan ndryshe nga ketu por edhe me shpresen per te ber ndonje leter me pas.problemi eshte qe burri ka apelas dhe nuk vjen dot prandaj une nuk dua te shkoj vetem se nuk i dihet sa zgjasin si procedura dhe nese mund te ket me pas ndonje mundesi per te marr dhe burrin.Ndoshta ndonje nga nenat e grupit ka me shum informacion rreth kesaj, nese mund te perfitoj ndonje leter dhe sa mund te zgjasi si procedur😕. Faleminderit



  1. avatar Anonim-6831

    E dashur un kam ardh në Itali në muajin e 3 të shtatzanis bashk me bashkëshortin e vajzën, në fillim kam bere një vizit në privat për te treguar qe jam shtatzënë, pastaj duhet të shkosh te regjistrohesh tek azl, prenoto vizitën në shtet, pasi bën vizitën në shtet merr një vul/firm nga gjinekologu dhe pastaj me avokat kam ber procedurat që zgjasin 1 muaj /me shum ose me pak varet nga fluksi, dhe të japin permesso per 6 muaj para lindjes, dhe pasi të lind bebi përsëri me avokat duhet ti rinovosh dhe per 6 muaj tj, pas kësaj nuk ka ligj që ti bën përsëri, ka një munsi të vogël nqs ti e deklaron dëmin e sëmur dhe ti rinovojn për 1 vit, un nuk e ndjeka këtë procedurë dhe tani jam pa dokumenta. Persa i përket burrit nuk ke asnjë mundësi më e marr nqs ka ekspuls, në fillim duhet ti kaloj vitet që ka ekspuls dhe pastaj ta heq me avokat në Shqipri(ka avokat që merren apostafat me këtë pun), të them kte se dhe burri im kishte ekspuls i kaluan vitet dhe e heqi me avokat dhe kaloj në Itali me pasaportë pa prb. Persa i përket dokumentave është shum e vështir, un kam 2 vite ktu e akoma asgjë dhe me avokat gjithmon. Që dmth që duhen 5 mij euro per avokatin. Shpresoj të tkem sqaruar, uroj që ti të kesh fat.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu



Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X