Pernenat 29 Qershor, 2021 0

Femija 14 muajsh

Pershendetje nena.
A eshte normale qe nje femije 14 muajsh te shohe ne sy por te mos komunikoje me sy? Dmth mos te shprehe asnje emocion me sy as te ti lexoje emocionet ne sy?
A eshte normale ti shtohen kesaj edhe 10 shenja te tjera te dyshimta te autizmit, psh nuk kthen koken kur e therret ne emer, kthen koken vetem ndonjehere por kur degjon ze te larte ose zhurme, jo efekti i emrit. Nuk ecen dhe ka probleme me mbajtjen e ekuilibrit qofte edhe 2 sekonda. Nuk flet asnje fjale, vetem ca belbezime te cuditshme. Ben levizjet para mbrapa gjithe diten ne cdo moment.
Por ketyre gjerave i kam lene kohe se ndoshta permirsohen. Por ky shikimi pa asnje shenje komunikimi me thyen shpirtin.
14 muajsh a duhet te kishte komunikim te pakten me sy oj nena?


  1. Arsona Dhjaku

    Dergoje te qendra e zhvillimit te femijeve per nje vleresim,je fiks ne kohe per ta ndihmuar femijen te zhvillohet.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuNe kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X