Diskriminimi për gjidhënien detyron nënat të japin dorëheqjen nga puna

0 0

 

Dy të tretat e nënave që paragjykohen në vendin e punës për shkak të ushqyerjes me gji, përfundojnë duke u larguar nga puna. Gjetjet u përfshinë në një nga raportet e para gjithëpërfshirëse mbi diskriminimin e gjidhënies në vendin e punës.

75 për qind e punonjëseve në atë grup përjetuan një lloj dënimi ekonomik, të tilla si orët e reduktuara të punës.

Diskriminimi i ushqyerjes me gji mund të tingëllojë si diçka që nuk do të përjetonit kurrë në punë, por është trishtim më i zakonshëm nga sa mund mendoni. Disa nënave u mohohet e drejta për të shkuar në një vend të pastër e të qetë ku të mund të shtrydhin gjirin me pompë dhe një situatë e tillë për një kohë të gjatë i detyron nënat të japin dorëheqjen nga puna.

Në përgjithësi, gratë duhet të kenë një vend të pastër për të pompuar, 15-20 minuta pushim për ta bërë këtë dhe një ndryshim të përkohshëm në detyrat në punë nëse është i nevojshëm. Kur këto kërkesa themelore nuk plotësohen, shumë nëna përfundojnë në largimin më herët se sa planifikonin.

Një tjetër gjetje e rëndësishme nga studimi tregon se diskriminimi i gjidhënies është më i larti në mjediset e punës tradicionalisht “të dominuara nga meshkujt”.

Në fakt, një studim i vitit 2018 tregoi se çelësi i suksesit të dhënies së gjirit për nënat e reja që kthehen nga leja e lindjes është mbështetja e bashkëpunëtorëve.

Lexo edhe: Pse kur thoni “S’ka si qumeshti i gjirit” shkakton nje situate te komplikuar per disa nena?

Sorry, there are no polls available at the moment.





Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu



Materiale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X