Disa te paverteta rreth ushqyerjes se femijes

0 0

Prindërit ndodhen shpesh para disa të pavërtetave që shprehen në lidhje me ushqyerjen e fëmijës, të cilat i detyrojnë ata të marrin disa masa që ndoshta janë fare të panevojshme.

Për të qartësuar më tepër idetë…

Mjeku Andrew Adesman, shef në “Schneider children’s hospital” në New York sjell disa këshilla për të gjithë prindërit. Të njohim të vërtetat dhe të pavërtetat!

 • Fëmija është alergjik ndaj qumështit të nënës. Asnjë fëmijë nuk mund të jetë alergjik ndaj këtij qumështi, biologjikisht kjo është e pamundur.
 • Fëmija që ushqehet me gji ka nevojë për ujë. Jo dhe jo! Fëmija ka nevojë vetëm për qumësht gjiri derisa të fillojë ushqimet e ngurta. Nëse ai ka një problem të caktuar mjeku mund të rekomandojë ujin, edhe në rast se ushqehet me formulë duhet të jetë ai që ta vendosë.
 • Nuk mund të ngelesh shtatzanë nëse ushqen me gji. Gjidhënia nuk mund të parandalojë një shtatzani, por e ul mundësinë nëse nëna ushqen rregullisht vetëm me gji!
 • Fëmija mund të konsumojë qumësht me yndyrë të plotë. Jo! Deri në moshën 1 vjecare qumështi i lopës duhet të evitohet kategorikisht.
 • Nëse prindi ka alergji ndaj një ushqimi do ta ketë edhe fëmija. Kjo nuk është e përcaktuar, fëmija mund të jetë ose jo alergjik ndaj ushqimeve të caktuara pa u ndikuar nga alergjia e prindërve.
 • Sheqeri shkakton hiperaktivitet tek fëmija. Ai duhet të ndalohet për arsye shëndetësore dhe jo për shkak se ndikon në sjelljen e fëmijës.

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X