Disa shenja te cuditshme te shtatzanise

0 0

Zakonisht shenjat e para të shtatzanisë shfaqen pasi embrioni është implantuar (vendosur) në muret e mitrës, gjë e cila zakonisht ndodh 5-10 ditë pas ovulimit. Përvec simptomave të zakonshme, gruaja mund të vërejë edhe disa të çuditshme.

Simptomat e çuditshme të shtatzanisë

 • Gromësitje shumë të shpeshta;
 • Një skuqje e lehtë gati në ngjyrë rozë të shndëritshme e cila shkaktohet nga rritja e nivelit të estrogjenit;
 • Gruaja shikon ëndërra shumë të ndiera (shumë reale);
 • Shfaqet pagjumësia;
 • Vihen re krampe tek këmbët si edhe dhimbje mesi;
 • Hundë e bllokuar ose rrufë;
 • Të vjella në momentin e larjes së dhembëve;
 • Pështymë e tepërt ose tharje e gojës;
 • Konstipacion ose diarre;
 • Rritje të ndjeshmërisë ndaj disa ngjyrave të veçanta, gjë e cila provokon të vjellat;
 • Aromë e çuditshme e urinës;
 • Disa gra ndihen çuditshëm.

Mund të zhduken simptomat e shtatzanisë?

Po, është shumë normale që simptomat e shtatzanisë të ndryshojnë nga java në javë. Megjithatë gruaja duhet të dijë se simptomat mund të zhduken në mënyrë të menjëhershme dhe të papritur edhe nëse ajo është ka pësuar një abort, ose pa ndonjë arsye të veçantë. Në çdo moment që do të ndieni se diçka nuk shkon duhet të shkoni për kontroll tek mjeku.

Lexoni edhe: Te jesh shtatzane dhe te mos e kuptosh

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X