Disa kuriozitete rreth lindjes

0 0

Shpesh flitet vetëm për periudhën e para lindjes dhe proçesin e lindjes, si të përballojmë frikën dhe si do të shkojë proçesi, duke bërë që të thuhen shumë pak kuriozitete rreth periudhës pas lindjes. Cfarë ndodh me gruan?

Të dridhurat e trupit: për shkak të ndryshimit hormonal, veprimit të anestezisë ose lëshimit të endrofinës, gruaja mund të përjetojë dridhje të cilat kalojnë brenda disa orëve.

Humbjet e gjakut: rrjedhjet e gjakut do të bëjnë që gruaja të përdorë bebelina të posaçme (për të rritur). Ato janë të ngjashme me menstruacionet, por nuk janë menstruacione të vërteta. Rrjedhjet mund të zgjasin 30-40 ditë.

Djersitja: shumë gra pas lindje djersijnë shumë, kryesisht gjatë natës. Djersët kanë aromë të keqe, gjë e cila ndodh për shkak të estrogjenit, vlerat e të cilin ulen ndjeshëm.

Detyrimi për të qëndruar në shtrat pas një lindje me operacion cezarian: kjo për të paktën 24 orë pas lindjes duke qënë se edhe këmbët janë shumë të dobëta për shkak të anestezisë.

Po gjidhënia? Sukses ështëbfutja në gji e fëmijës që në minutat e para pas lindjes. Shumë i rëndësishëm është kontakti lëkurë me lëkurë. Fëmija do t’ju habisë si to të shkojë drejt gjirit dhe do të thithë me forcë nëse lëshohet në barkun e nënës menjëherë pas lindjes. Nëse kjo ndodh pas 15-20 minutash, ai do të tregojë më pak interes për gjirin, gjë e cila do të rregullohet me kalimin e kohës.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X