Disa kuriozitete rreth lindjes

0 0

Shpesh flitet vetëm për periudhën e para lindjes dhe proçesin e lindjes, si të përballojmë frikën dhe si do të shkojë proçesi, duke bërë që të thuhen shumë pak kuriozitete rreth periudhës pas lindjes. Cfarë ndodh me gruan?

Të dridhurat e trupit: për shkak të ndryshimit hormonal, veprimit të anestezisë ose lëshimit të endrofinës, gruaja mund të përjetojë dridhje të cilat kalojnë brenda disa orëve.

Humbjet e gjakut: rrjedhjet e gjakut do të bëjnë që gruaja të përdorë bebelina të posaçme (për të rritur). Ato janë të ngjashme me menstruacionet, por nuk janë menstruacione të vërteta. Rrjedhjet mund të zgjasin 30-40 ditë.

Djersitja: shumë gra pas lindje djersijnë shumë, kryesisht gjatë natës. Djersët kanë aromë të keqe, gjë e cila ndodh për shkak të estrogjenit, vlerat e të cilin ulen ndjeshëm.

Detyrimi për të qëndruar në shtrat pas një lindje me operacion cezarian: kjo për të paktën 24 orë pas lindjes duke qënë se edhe këmbët janë shumë të dobëta për shkak të anestezisë.

Po gjidhënia? Sukses ështëbfutja në gji e fëmijës që në minutat e para pas lindjes. Shumë i rëndësishëm është kontakti lëkurë me lëkurë. Fëmija do t’ju habisë si to të shkojë drejt gjirit dhe do të thithë me forcë nëse lëshohet në barkun e nënës menjëherë pas lindjes. Nëse kjo ndodh pas 15-20 minutash, ai do të tregojë më pak interes për gjirin, gjë e cila do të rregullohet me kalimin e kohës.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X