Dietat e veçanta, bëni shumë kujdes me fëmijët

0 0

A janë dietat speciale me më pak lëndë ushqyese? Nevojitet vëmendje, veçanërisht tek fëmijët. Ndjekja e një lloji të veçantë diete që përjashton ose zvogëlon shumë marrjen e elementeve të caktuara, të tilla si proteina dhe vitamina, pa mbikëqyrje mjekësore mund të jetë e rrezikshme për këdo, por veçanërisht gjatë fëmijërisë. Alarmi u ngrit nga Andrea Vania, ndihmës profesor i Pediatrisë në Universitetin Sapienza të Romës dhe shef i Qendrës së Dietologjisë dhe Ushqimit Pediatrik të departamentit pediatrik të të njëjtit universitet.

Kujdes nga mungesa e vitaminës B12

Në vitet e fundit, kanë shpërthyer shumë mënyra të të ushqyerit. Disa kanë rezultuar të dëmshme, disa jo. Në çdo rast, krahasuar me të kaluarën, mënyra e të ngrënit sigurisht ka ndryshuar dhe sot jo të gjithë ndjekin të njëjtin regjim. Përkundrazi: nevojat për sa i përket të ushqyerit tani janë të shumta. Sidoqoftë, duhet të kemi kujdes: nëse disa dieta dhe disa zakone janë të shëndetshme, të tjerat janë tinëzare.

Tek fëmijët, vëmendje duhet t’i kushtohet, në veçanti, mungesës së vitaminës B12, e përmbajtur mbi të gjitha në produktet me origjinë shtazore, sepse mund të ndikojë në zhvillimin psikomotor.

“Ndërsa te i rrituri mund të duhen vite që të ketë dëme të dukshme dhe pasoja shëndetësore, dhe personi në fjalë mund të mos e kuptojë se ka mangësi, në rastin e organizmave në rritje, fetusit dhe më pas fëmijëve të vegjël, mangësitë priren për të dhënë pasoja mjaft shpejt ”shpjegoi profesor Vania. Kjo vitaminë, në fakt, është e rëndësishme për zhvillimin neurologjik të fetusit dhe të porsalindurit: nëse mungon, mund të ketë dëmtim të përhershëm në zhvillimin neuro-njohës dhe psikomotor.

Dieta më e mirë është ajo mesdhetare

Sipas ekspertit, dieta më e mirë për fëmijët është ajo mesdhetare, e cila bazohet në marrjen e të gjitha ushqimeve dhe të gjithë elementëve ushqyes, padyshim secili në sasi të ndryshme. Kjo lloj diete përfshin gjithashtu sasi të vogla të proteinave shtazore në javë. Është një skemë që mund të ndiqet nga kushdo dhe konsiderohet si një nga më të mirat në botë. Nuk është rastësi që ajo u përfshi në trashëgiminë e paprekshme të njerëzimit nga UNESCO. Përveç se është e shëndetshme, është edhe e qëndrueshme ndaj mjedisit.

Bilanci, shumëllojshmëria dhe moderimi

Një nga parimet kardinale të një diete të shëndetshme? Shumëllojshmëria. “Sa më e larmishme të jetë dieta jonë, aq më lehtë është të mbulojmë nevojat në një farë mënyre, sepse kur bëhet fjalë për ushqyerjen, monotonia vetëm sa i përkeqëson gabimet”, paralajmëron profesor Andrea Vania. Është gjithashtu e rëndësishme të keni ekuilibër, duke shmangur konsumin e të njëjtave gjëra.

Proteinat e perimeve mund të zëvendësojnë, të paktën pjesërisht, proteinat shtazore, me kusht që ato të bashkohen në mënyrën e duhur. Kjo është arsyeja pse dietat me proteina të ulëta nuk janë absolutisht të ndaluara, madje as tek fëmijët, por për sa kohë që ato vendosen me ndihmën e një eksperti.

Lexo edhe: A duhet te mbajne dietë femijet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Si të mbrojmë stomakun gjatë...

Antibiotikët kryejnë funksionin e eliminimit të infeksioneve bakteriale brenda trupit. Por antibiotikët nuk pastrojnë vetëm sëmundjen që shkaktojnë bakteret e këqija. Ata gjithashtu vrasin bakteret "e mira" të pranishme në...

Sekreti në ushqyerje që na...

EPIC, një studim i fundit multidisiplinar i publikuar në revistën shkencore "PLOS Medicine", ka treguar se shumëllojshmëria e ushqimit është baza e jetëgjatësisë. Për studiuesit, në fakt, "diversiteti në të...

Ide për ushqime të shëndetshme...

Ditët e fundit është bërë publik lajmi se Ministria e Arsimit dhe e Shëndetësisë kanë vendosur të ndalojnë disa ushqime që konsiderohen të pashëndetshme për t’u marrë me vete nga...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X