Dieta mesdhetare parandalon këtë lloj kanceri

0 0

Kanceri i prostatës: një efekt tjetër përfitues i dietës mesdhetare u zbulua nga një grup studiuesish nga Campania nga Universiteti Federico II i Napolit, Instituti Zooprofilaktik i Porticit Jugor dhe Spitali Eboli. Sipas ekipit të Campania, në fakt, dieta mesdhetare mund të parandalonte kancerin e prostatës dhe studimi që nxori këto rezultate u botua në “Sage Journals”.

Studimi

Duke u nisur nga të dhënat epidemiologjike të provincës së Salerno të siguruara nga ASL dhe të mbledhura në regjistrin e kancerit, studiuesit vunë re se në disa zona të Cilento rreziku i prekjes nga kanceri i prostatës (PCa) do të ishte më i ulët se në zonat e tjera të ekzaminuara.

Meritë e dietës mesdhetare

Për ekspertët, ky rezultat i shkëlqyeshëm mund të rrjedhë nga regjimi ushqimor i ndjekur nga popullsia e këtyre zonave të veçanta, veçanërisht të pasura me substanca të çmuara për shëndetin, siç janë:

  • likopeni, i përmbajtur në domate;
  • kuercetina, e përmbajtur në qepë dhe mollë;
  • flavonoide, të përfshira në shumë ushqime bimore dhe në çokollatë.

Këto lëndë ushqyese, të pranishme në dietën mesdhetare dhe në veçanti në dietën mesdhetare të këtyre zonave të Cilento, kanë një veprim anti-neoplastik kundër kancereve të ndryshme dhe mbrojtje kundër sëmundjeve të tjera.

E ardhmja

Studimet e ardhshme, raportojnë studiuesit, do të kenë për qëllim të kuptojnë lidhjen midis dietës mesdhetare dhe kancerit të prostatës dhe me çfarë mekanizmash vepron për të zvogëluar rrezikun.

Ushqimet kryesore të dietës mesdhetare janë:

  • shumë fruta dhe perime;
  • peshk;
  • bishtajore;
  • vaj ulliri ekstra i virgjër;
  • drithërat e plota.

Megjithatë, këshillohet të hahen në sasi të moderuara mishi dhe produktet e qumështit.

Në vitin 2010, dieta mesdhetare u njoh nga Unesco si një Trashëgimi Kulturore Jomateriale e Njerëzimit.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të përgatisim gliko kungulli?

Jemi në sezonin e kungujve të ëmbël dhe recetat që mund të përgatisim me to janë të shumta. Më poshtë, po ju sjellim recetën e glikosë. Përbërësit: 1 kungull i...

Dhëmbët e parë: kur shfaqen...

Dhëmbët e parë të fëmijëve do të shfaqen kur shfaqet pështymë e bollshme, një tendencë për të kafshuar dhe për të sjellë ndonjë objekt në gojë. Është një proces i...

Pemët kanë efekt pozitiv në...

Një shëtitje apo një pasdite e kaluar me fëmijët mes gjelbërimit na bën mirë jo vetëm ne, por edhe shëndetit të tyre mendor. Duhet ta keni parasysh kur organizoni kohën...

Agjeneza dentare një problem jo...

Kur bëhet fjalë për çrregullimet dentare tek fëmijët, menjëherë mendohet për prishjen e dhëmbëve. Por ky nuk është problemi i vetëm i zakonshëm gjatë fëmijërisë (dhe moshës së maturuar). Ekziston...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X