Dhimbjet e barkut pas marredhenieve seksuale, ja arsyet

0 0

Dhimbjet e barkut gjatë ose pas marrëdhënieve seksuale quhen në përgjithësi “dispareunia” dhe shkak për to mund të bëhen faktorë të ndryshëm, të cilat mund të jenë me origjinë psikologjike ose fizike. Nëse themi “bark” në të vërtetë i referohemi zonës midis kërthizës dhe ijeve, zonë në të cilën ndodhen organet pelvike (zorrët, fshikëza e urinës dhe uterusi).

Marrëdhënia seksuale, si ndodh?
Gjatë penetrimit, penisi “bezdis” qafën e mitrës e cila spostohet në mënyrë ritmike, duke ndikuar edhe tek zorrët dhe fshikëza e urinës. Në këtë moment, nëse tek këto organe paraqitet një inflamacion i caktuar, mund të shkaktohet një dhimbje gjatë ose pas këtij stimulimi mekanik. Për shembull nëse gruaja vuan nga koliti do të ndiejë dhimbje. Gjithashtu shkak për dhimbje mund të bëhet edhe një lindje me operacion çezarian.

Shkaqet infektive
Më serioze do të paraqiten shkaqet infektive. Nëse gruaja do të vuajë nga Clamidia, apo infeksione të tjera, apo ciste, dhimbja nga stimulimi do të jetë tepër e madhe.

Mos nënvlerësoni shkaqet psikologjike
Nëse marrëdhënia në çift nuk është e mirë, kjo do të refektohet edhe në jetën seksuale, e cila nuk do të jetohet në mënyrën e duhur. Dhimbja do të jetë si një përgjigje e bezdisë që gruaja do të ndiejë gjatë saj në drejtim të përtnerit. Mos harroni se organet e brendshme, dhe zorrët në veçanti, konsiderohen si “truri i dytë” i organizmit. Megjithatë nëse këto episode janë shumë të rralla nuk duhet të shqetësoheni, e kundërta nëse dhimbjet paraqiten pas çdo akti. Në këtë rast duhet të shkoni tek mjeku.

Lexoni edhe: Djegiet intime, shkaqet dhe trajtimi i tyre

This is for testing

View Results

Loading ... Loading ...


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X