Dhimbje poshtë gjoksit të djathtë, përse ndodh?

0 0

Ndërsa dhimbja nën gjoksin e djathtë është rrallë një shkak shqetësues, ndonjëherë mund të tregojë një shenjë të rëndësishme. Disa shkaqe të mundshme të kësaj dhimbjeje përfshijnë lëndime, infeksione, tendosje të muskujve, inflamacion dhe çështje gastrointestinale.

Një tendosje ose lëndim janë shkaqe të zakonshme të dhimbjes nën gjoksin e djathtë dhe dhimbja zakonisht përmirësohet. Megjithatë, mund të rezultojë edhe nga sëmundjet që prekin indet dhe organet themelore, ose dhimbja mund të zgjerohet nga një zonë tjetër e trupit, siç është stomaku.

Në këtë artikull, ne hulumtojmë disa shkaqe të mundshme të dhimbjes nën gjoksin e djathtë, së bashku me simptomat dhe trajtimet kryesore të tyre.

Lëndimi

Një lëndim ose tendosje e muskujve mund të shkaktojë dhimbje nën gjoksin e djathtë. Plagët në brinjë ose në gjoks janë të zakonshme dhe mund të jenë shumë të dhimbshme.

Shkaqet e mundshme të lëndimeve të gjoksit përfshijnë:

 • Goditje në zonën e gjoksit;
 • Kollitje e rëndë.

Simptoma të tjera të një dëmtimi mund të përfshijnë ënjtje. Lëndimet më të rënda mund të rezultojnë në brinjë të thyera.

Trajtimi

Një person zakonisht mund të trajtojë lëndimet e vogla të gjoksit në shtëpi me ilaçe qetësuese si acetaminofen dhe ibuprofen.

Aplikimi i akullit në zonën e prekur deri në 20 minuta mund të ndihmojë gjithashtu në reduktimin e dhimbjeve dhe ënjtjes.

Shkoni te mjeku për dhimbje që rezultojnë nga një lëndim serioz, siç është aksidenti me makinë.

Tendosje e muskujve

Është e mundshme që të tendosni ose të shtresëzoni muskujt në gjoks, gjë që mund të rezultojë në dhimbje. Në varësi të muskujve të një personi, kjo dhimbje mund të ndodhë nën një gji të vetëm.

Trajtimi

Tendosjet e muskujve zakonisht përmirësohen me pushim. Akulli dhe qetësuesit gjthashtu mund të ndihmojnë.

Cikli menstrual

Lëvizjet hormonale që ndodhin gjatë ciklit menstrual mund të shkaktojnë që gjokset të fryhen dhe të bëhen të butë.

Trajtimi

Edhe në këtë rast vijnë në ndihmë ilaçet qetësuese.

Costokondriti

Costokondriti është një inflamacion i kërcit në zonën ku brinjët takohen me gjymtyrët. Kjo dhimbje mund të përkeqësohet kur merrni frymë thellë ose kolliteni.

Trajtimi

Zakonisht përmirësohet vetë, por mund të zgjasë disa javë. Mënyrat për të lehtësuar dhimbjen janë të shmangni aktivitetet që e shkaktojnë dhimbjen, të aplikoni pako të ngrohta, të pini qetësues si ibuprofeni.

Hernia hiatale

Një hernie hiatale ndodh kur një pjesë e stomakut rrëshqet deri në hiatus, e cila është një hapje në diafragmë. Diafragma është një fletë e madhe dhe e hollë e muskujve që ndan zgavrën e gjoksit nga barku.

Disa simptoma:

 • Dhimbje gjoksi;
 • Urth;
 • Problemet e gëlltitjes;
 • Gulçim;
 • Të përziera dhe të vjella.

Trajtimi

Trajtimi zakonisht është i nevojshëm nëse hernia hiatale shkakton probleme. Mundësitë e trajtimit përfshijnë: mënyrën e jetesës dhe ndryshimet dietike, të tilla si mbajtja e një peshë të shëndetshme dhe shmangia e ushqimeve që i bëjnë simptomat më keq, ilaçe që zvogëlojnë acidin e stomakut.

Pneumonia

Pneumonia është inflamacion infektiv i qafave të imëta të ajrit në mushkëri, gjë që i shkakton ato të mbushen me lëng. Kjo mund të çojë në një sërë simptomash, duke përfshirë dhimbjen e gjoksit që në mënyrë tipike bëhet më keq me frymëmarrje të thellë ose kollitje.

Simptoma të tjera të pneumonisë:

 • Temperaturë dhe ethe;
 • Një kollë e vazhdueshme që prodhon mukus gjelbër, të verdhë ose të përgjakur;
 • Humbje e oreksit;
 • Lodhje dhe nivele të ulëta të energjisë;
 • Të përziera;
 • Vështirësi të frymëmarrjes.

Simptomat e hershme të pneumonisë mund të jenë të ngjashme me një ftohje të zakonshme ose me gripin dhe mund të ndodhin papritur ose të përkeqësohen gradualisht për disa ditë. Simptomat mund të ndryshojnë nga të lehta në të rënda.

Shkaku më i zakonshëm i pneumonisë është një infeksion bakterial, por pneumonia mund të rezultojë edhe nga infeksione virale ose kërpudhore.

Trajtimi

Njerëzit me simptoma të pneumonisë duhet të shkojnë te mjeku. Kërkoni kujdes urgjent mjekësor nëse simptomat janë të rënda.

Lexo edhe: 8 shkaqet e dhimbjes ne gjoks qe s’kane te bejne me atakun kardiak


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X