Dhimbja e kokës te fëmijët, shumë e shpeshtë dhe e neglizhuar

0 0

Mendohet se dhimbjet e kokës tek fëmijët nuk janë një problem, se fëmijët vuajnë prej tyre vetëm kur kanë ftohje ose që e sajojnë për të tërhequr vëmendjen. I gjithë ky besim është i gabuar. Sipas ekspertëve, në fakt, dhimbjet e kokës janë të zakonshme tek fëmijët, veçanërisht në kohën e shkollës fillore. Statistikat e fundit tregojnë se pothuajse një e treta e fëmijëve kanë dhimbje koke të paktën një herë në javë dhe se 6 përqind madje vuajnë prej saj çdo ditë.

Mund të jetë primare ose sekondare

Me pak fjalë, dhimbjet e kokës tek fëmijët nuk duhet të nënvlerësohen. Nëse një fëmijë pretendon se vuan nga ajo, është mirë të bisedoni me pediatrin, i cili mund të sugjerojë që të kontaktoni një qendër të specializuar në trajtimin e dhimbjeve të kokës për të zbuluar shkaqet e mundshme të sëmundjes dhe të ndërhyni me kujdesin e duhur.

Dallimi i parë që duhet bërë është ai midis dhimbjeve kryesore të kokës dhe atyre dytësore: të parat lidhen me një predispozitë gjenetike, ndërsa te të dytat dhimbja e kokës është simptoma e një sëmundjeje që duhet të identifikohet dhe trajtohet. Tek fëmijët, për shembull, dhimbja dytësore e kokës mund të lidhet me sinusit të lënë pas dore, grip, inflamacion meningo-encefalitik, defekte të shikimit. Ndër dhimbjet kryesore të kokës, lloji më i shpeshtë në moshën pediatrike është migrena.

Përveç dhimbjeve, të lokalizuara në njërën anë të kokës, mund të ketë shqetësime për shkak të dritës (fotofobisë), zhurmës (fonofobisë), aromave (osmofobia) dhe, ndonjëherë, të përzierave, të vjellave, zbehjes dhe dhimbjeve të barkut. Për më tepër, gjatë sulmit të migrenës fëmija duket i dobët, ndonjëherë i përgjumur dhe nuk dëshiron të luajë. Migrena mund të shoqërohet nga e ashtuquajtura aurë, një grup simptomash që përfshijnë shqetësime të shikimit, ndjesi shpimi gjilpërash dhe ndjeshmëri të zvogëluar të njërës gjymtyrë ose gjysmës së trupit dhe çrregullime të të folurit.

Si të trajtojmë problemin

Dhimbja e kokës tek fëmijët duhet të klasifikohet në një qendër të specializuar, përmes një diagnoze të saktë që përfshin anamnezë, rezonancë magnetike të trurit, elektro-encefalogramë, hetime oftalmologjike për të përjashtuar që kjo është për shkak të një problemi të shikimit, siç mund të ndodhë në rast të astigmatizmit ose largpamësisë. Kurimi konsiston në qasje të ndryshme. Për shembull, është e rëndësishme t’i siguroni fëmijës një mëngjes adekuat: dhimbjet e kokës tek fëmijët shpesh ndodhin në mes të mëngjesit, për shkak të lodhjes dhe rënies së energjisë. Aktiviteti i rregullt dhe jo shumë intensiv fizik kryen një veprim parandalues ​​sepse vë në qarkullim endorfinën dhe ndihmon në shkarkimin e energjisë në një mënyrë pozitive. Është gjithashtu thelbësore të sigurohet që fëmija të konsumojë sasinë e rekomanduar të ujit, sipas moshës dhe të flejë mjaftueshëm çdo natë.

Trajtimi me ilaçe

Sa i përket ilaçeve, mjetet natyrale në kushte shtëpie të tilla si ginkolide b, riboflavin (ose vitaminë B2), ose koenzima Q10 në doza të përcaktuara nga mjeku, duhet të preferohen për fëmijët. Te fëmijët dhe të rinjtë me migrenë, mund të merret edhe paracetamol, në doza të ndryshme bazuar në peshën dhe moshën e fëmijës.

Midis pasojave të ndryshme negative, Covid-19 gjithashtu kishte edhe rritje të frekuencës së dhimbjeve të kokës tek të rinjtë, për shkak të ankthit për të ardhmen, stresit për të mos qenë në gjendje për të parë miqtë dhe për të luajtur sporte, nevojën për t’u përshtatur me modalitetet e distancës së të mësuarit, duke kaluar orë të mbyllur në shtëpi.

Lexo edhe:


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Goditja në tru parandalohet me...

Dihet se edhe ushqimi luan një rol themelor në uljen e rrezikut për të pësuar goditje në tru. Por cilat ushqime të zgjidhni? Një studim i fundit nga spitali "Brigham...

Oraret e gjumit dhe ushqyerjes...

Orari i duhur i gjumit të foshnjës mund ta ndihmojë fëmijën tuaj të flejë më mirë gjatë natës dhe gjatë dremitjeve të ditës. Kjo faqe ka shembuj të orareve të...

Orari i gjumit për fëmijën...

Disa fëmijë 14 muajsh janë ende duke bërë dy dremitje, megjithëse shumë prej tyre do të kalojnë në vetëm rreth kësaj moshe. Por ky moment mund të marrë kohë edhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X