Dhimbja e grykës gjatë Covid 19? Mund të jetë problem me tiroiden

0 0

Pse të shqetësoheni për një dhimbje të vogël në qafë? Ka simptoma për të cilat pacientët pozitivë me Covid 19 duhet të kenë kujdes. Këtu përfshihen: këputje e përgjithshme, temperaturë, siklet dhe dhimbje në pjesën e përparme të qafës, e cila bëhet më e fortë kur kapërceni dhe përtypni. Përveç dhimbjes së veshit, takikardisë, djersitjes, ankthit dhe dridhjeve.

Kini kujdes nga simptomat

Simptomat nuk duhen nënvlerësuar sepse ekspertët e Shoqatës së Endokrinologëve Mjekësorë (Ame-Ets) informojnë pacientët se mund të fshehin praninë e mundshme të një tiroiditi subakut të lidhur me infeksionin. “Botimet e fundit shkencore kanë treguar një lidhje midis Covid-19 dhe sëmundjes tiroide”, shpjegon Franco Grimaldi, president i Ame-Ets. “Në veçanti, një studim italian përshkroi rastin e parë të tiroiditit subakut tek një grua me Covid-19”.

Inflamacioni i gjendrës tiroide

Tiroiditi subakut është një inflamacion i gjendrës tiroide që ndodh së bashku me një infeksion viral të traktit të sipërm respirator. Viruset më shpesh përgjegjës janë virusi i gripit, viruset Adenovirus dhe shytat.

Është e mundur, pra, që koronavirusi të mund ta shkaktojë, edhe nëse “deri më tani ato kanë qenë vetëm raste sporadike”.

Forma e butë

Simptoma më karakteristike ka të bëjë me dhimbjen e qafës, “shpesh e lokalizuar, rritet nëse e prekni dhe mund të rrezatojë drejt nofullës ose veshit. – specifikon Grimaldi – Sidoqoftë, duket se ato të shkaktuara nga infeksioni Covid-19 janë forma më të lehta se format e tjera të tiroiditit subakut dhe evoluojnë për disa muaj.

Kujdesi i duhur

Trajtimi përfshin barna anti-inflamatore (kortizon ose jo). Në shumicën e rasteve, faza fillestare e hipertiroidizmit ndiqet pas disa javësh nga një hipotiroidizëm i lehtë, i cili përgjithësisht zhduket spontanisht”. Në prani të simptomave, përfundon eksperti, është mirë të jeni të kujdesshëm dhe të konsultoheni me një mjek “.

Tiroidja është një gjendër endokrine në formë fluture e vendosur në rajonin e përparmë të qafës që prodhon hormone tiroide, të cilat rregullojnë funksione të rëndësishme të trupit, duke përfshirë frymëmarrjen, rrahjet e zemrës, temperaturën e trupit, zhvillimin e sistemit nervor qendror dhe rritjen e trupit.

Lexo edhe: Lodhje dhe nervozizëm? Faji mund të jetë i pranverës ose i tiroides


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A mund të trajtohet depresioni...

A mund të përdoren anti-inflamatorët për të trajtuar depresionin? Do të nevojitet një hetim i mëtejshëm për të konfirmuar këtë, por një studim, i botuar në American Journal of Psychiatry,...

Virusi N5H8, a jemi në...

Pas më shumë se një viti e gjysmë që kemi bashkëjetuar me Covid-19, të gjithë duhet të kemi një ide më të qartë se çfarë do të thotë të jetosh...

Nivele të larta të kolesterolit...

Efekti i kolesterolit LDL (i ashtuquajturi kolesterol i "keq") në rrezikun e zhvillimit të një infarkti miokardi gjithashtu varet nga gjenet dhe duke kombinuar informacionin mbi nivelin e kësaj lënde...

Rrezet e diellit dhe plazhi...

Rrezet e diellit kanë efekt kundër koronavirusit, tani është provuar shkencërisht. Ekspozimi ndaj dritës së diellit së bashku me vaksinimin mund të përfaqësojë një kombinim të duhur për të mposhtur...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X