Destinacionet më të bukura për t’i vizituar këtë verë

0 0

Harar, Etiopi

PSE TANI: Gjeni qytetin më befasues në Afrikën Lindore.

“Qyteti i Shenjtorëve” krenohet me 82 xhami, si dhe birrën më të mirë të Etiopisë, khatin më të fortë një bimë narkotike dhe kafe më të fortë gjithashtu.

FAKT INTERESANT: Hienat janë vizitore të mirëpritura natën në Harar, ku hanë mbeturina ushqimore dhe ushqehen nga ‘burrat hiena’.

Provinca e Jujuy, Argjentinë

PSE TANI: Mblidhuni me yjet e rokut të bërë nga natyra.

E vendosur në veri të Argjentinës më të largët, lugina e ngushtë është e mbuluar me grupe shkëmbore me ngjyra të krijuara gjatë mijëvjeçarëve.

FAKT INTERESANT: Gjahtarët parahistorikë jetonin atje.

Tbilisi, Gjeorgji

PSE TANI: Përjetoni sharmin autentik të Tbilisit të Vjetër.

Zhvillimi po riorganizon qytetin me një ritëm marramendës. Përvojat tradicionale gjeorgjiane, banjot 24-orëshe të squfurit dhe mikpritja legjendare e banorëve të vendit-këmbëngulin ta vizitoni.

FAKT INTERESANT: Profesionet persiane, arabe, bizantine, otomane, ruse dhe sovjetike ndikuan në arkitekturën e Tbilisit.

Sidnej, Australi

PSE TANI: Shiko pamjen e re të Shtëpisë së Operës.

Një përmirësim prej 273 milionë dollarësh, i nisur në maj 2016, po transformon brendësinë e Operës së Sydney-it. Përmirësimet përfshijnë akustikë më të avancuar, një hyrje miqësore dhe teatri i rinovuar Joan Sutherland, i cili u rihap në dhjetor dhe mirëpret përsëri në Baletin Australian në prill.

FAKT INTERESANT: Shtëpia e Operës përfshin një mijë dhoma dhe ka mbi një milion pika kulmi.

Oaxaca, Meksikë

PSE TANI: Zbuloni artin e lashtë të ngjyrosjes natyrore.

Turistët janë të mirëpritur më shumë se kurrë në shtetin e Meksikës me ngjyrat e pasura të Oaxacas; i tronditur nga dy tërmete të fuqishme në shtator. Dyqane lulesh, tekstile të punuara me dorë, të lyer duke përdorur fruta, insekte dhe ngjyrues të tjerë natyrorë. Zbuloni më shumë për këtë qytet.

FAKT INTERESANT: Tekstilet më të lakmuara në Oaxaca janë të endura me fije ngjyrë vjollce me ngjyrë kërmilli.

Vjenë, Austri

PSE TANI: Festoni lëvizjen e artit të Secesisë.

Gustav Klimt, Koloman Moser dhe Otto Wagner-tre anëtarë kryesorë të Lëvizjes së Artit të Secesit të Vjenës u vranë më 1918. Për të shënuar njëqindvjetorin, Belvedere, Leopold, MAK dhe muze të tjerë në kryeqytetin e Austrisë kanë çelur ekspozita.

FAKT INTERESANT: Ndërtesa e Secesës së Vjenës krijon një kryevepër masive të Klimtit: Beethovenin me përmasa gjigante.

Bregu i Veriut, Oahu, Hawaii

PSE TANI: Mbështetni fermerët lokalë dhe jetën rurale.

Me famë botërore për valët e mëdha, Bregu i Veriut është fqinji rural i Honolulusë. Fermat lokale, të tilla si Poamoho dhe Kahuku, po ndihmojnë ekonominë e vendit duke kultivuar kultura nga më të ndryshmet. Zbuloni më shumë për Oahu.

FAKT INTERESANT: Në fermat e këtij vendi duhet të punoni për të siguruar akomodimin.

Malmö, Suedi

PSE TANI: Shijoni shijet globale.

Shtëpi për gati 180 kombësi dhe mbi 450 restorante, qyteti i tretë më i madh i Suedisë është “Kombet e Bashkuara” të ushqimit.

FAKT INTERESANT: Suedezët në pushim shijojnë kafe me kanellë.

Jordan Trail

PSE TANI: Ecni një rrugë historike të shënuar rishtazi.

Jordan Trail me 400 kilometra është një rrugë që lidh rrugët e tregtisë së lashtë. Ndarë në tetë seksione të veçanta, gjurmët të çojnë nëpër pyje jordanez, kanione, shkretëtira, dhe përgjatë brigjeve të Detit të Kuq.

FAKT INTERESANT: Besohet se Jezusi, Moisiu dhe Muhamedi të gjithë e ndoqën këtë rrugë.

Dublin, Irlandë

PSE TANI: Ndihuni si në shtëpi në ‘fshatin më të madh të Evropës’.

Një shtëpi për pothuajse 1.2 milionë njerëz, kryeqyteti intim i Irlandës nxjerr në pah një anë miqësore. Shëtitje për të zbuluar sheshet historike, baret komodë dhe thesaret e teknologjisë së lartë, si Muzeu i ri irlandez për emigrim. Zbuloni më shumë për Dublin.

FAKT INTERESANT: Një e treta e popullsisë irlandeze është nën moshën 25 vjeçare.

Madagaskar

PSE TANI: Shikoni lemurët e rrezikuar në mes të egërsirës.

Madagaskari, ishulli i katërt më i madh në botë, është vendi i padiskutueshëm i lemurëve. E vendosur në Oqeanin Indian në lindje të Mozambikut, pika e biodiversitetit është shtëpia e rreth 100 llojeve të lemurëve – pothuajse të gjitha të rrezikuara për shkak të shpyllëzimit, ndryshimeve klimatike dhe kërcënimeve të tjera.

FAKT INTERESANT: Madagaskari u nda nga nënkontinenti indian rreth 88 milion vjet më parë.

Santiago, Kili

PSE TANI: Shiko galeritë e artit në natyrë.

Muret e zhveshura janë piktura të bardha për murale të gjallë në kryeqytetin e Kilit dhe në qytetin më të madh..

Phnom Penh, Kamboxhia

PSE TANI: Jepini jetë skenave të mëdha të ekranit.

Shpërthimi i Angelina Jolisë me Oscarin për dramën e genocidit kamboxhian. Shih thesaret kulturore në kompleksin e Pallatit Mbretëror. Mësoni rreth regjimit brutal Khmer Rouge në Muzeun e Genocidit Tuol Sleng.

FAKT INTERESANT: Në pallatin mbretëror ka një statujë prej ari të mbushur me diamant të Budës që peshon rreth 200 kilogramë.

Cleveland, Ohajo

PSE TANI: Festoni një ringjallje të një qyteti industrial.

FAKT INTERESANT:“Rock ‘n’ Roll” u krijua nga DJ Alan Freed me bazë në Cleveland në vitin 1952.

Tetouan, Marok

PSE TANI: Zbuloni artin bashkëkohor maroken.

Artizanët tradicionalë ende krijojnë qilima në Medinën e këtij qyteti, por një lëvizje themelore e arteve të bukura po tërheq talente të reja. Shih veprat bashkëkohore në Institutin Kombëtar të Arteve të Bukura.

FAKT INTERESANT: E rindërtuar në shekullin e 15-të, medina e Tetouan është më e plota e Marokut.

Parku Kombëtar Seoraksan, Koreja e Jugut

PSE TANI: Përqafoni frymën olimpike.

Seoraksan është në verilindje të provincës Gangwon, vend i Lojrave Olimpike Dimërore të shkurtit. Ndërsa kur nuk është një vend olimpik, parku mburret me një terren të mahnitshëm malor. Nga Cable Car Seorak, shihni disa nga 30 majat e parkut.

FAKT INTERESANT: Parku krenohet me një statujë prej 108 tonësh bronzi.

Shqipëria

PSE TANI: Pikiatë në ujërat relativisht të pazbuluara.

Ujësjellëset e fundosura, rrënojat e anijeve dhe shpellat e rralla janë disa nga thesaret relativisht të paprekura që presin zhytësit në Shqipëri. Dekadat e izolimit nën udhëheqjen komuniste të Enver Hoxhës kufizojnë zhvillimin dhe ruajnë pa dashje trashëgiminë kulturore nënujore.

FAKT INTERESANT: Hoxha ndaloi zhytjen për të parandaluar që shqiptarët të iknin.

San Antonio, Teksas

PSE TANI: Bëni party si në vitin 1718.

Bashkohuni në një festë njëvjeçare në koncertin e Vitit të Ri dhe në spektaklin e fishekzjarreve ose në ndonjë prej më shumë se 550 arteve dhe ngjarjeve kulturore të planifikuara.

FAKT INTERESANT: Pesë San Antonio Missions përbëjnë vendin e parë të Trashëgimisë së Teksasit.

Labrador, Kanada

PSE TANI: Vizito një park të ri kombëtar kanadez.

E vendosur në një hapësirë  të vogël të shkretëtirës veriore të Labradorit, Rezerva Kombëtare e Parkut Akami-Uapishku-KakKasuak-Mealy është një nga parqet kombëtare më të reja dhe më të largëta të Kanadasë.

FAKT INTERESANT: Parku prej 4,131 metra katrorë është afërsisht sa madhësia e Xhamajkës (4,411 kilometra katrorë).

Friesland, Holandë

PSE TANI: Eksploroni Kryeqytetin e Kulturës Evropiane 2018.

Vendlindja e Mata Hari dhe Kryeqyteti Evropian i Kulturës për 2018, Leeuwarden është kryeqyteti i provincës holandeze të Friesland. Jeto jetën e Frisianëve: ecni me baltë në Detin Wadden, blini qeramikë të lyer me xham në Makkum dhe hani bukë me sheqer.

Parku Kombëtar Ruaha, Tanzani

PSE TANI: Ndihmoni mbrojtjen e luanëve të rrezikuar afrikanë.

Ruaha, parku më i madh i Tanzanisë, është shtëpia e rreth një të dhjetës së luanëve afrikane të rrezikuara. Iniciativat e turizmit të qëndrueshëm i ndihmojnë vizitorët të shohin macet e mëdha, disa të grupuara në 30 ose më shumë, dhe të mbështesin ruajtjen e kafshëve të egra nëpark dhe përreth tij.

FAKT INTERESANT: Popullsia e luanëve të Afrikës është ulur me 90% gjatë shekullit të kaluar.

Lexo edhe: Destinacioni Mykonos

Sorry, there are no polls available at the moment.

')}

Provides CompTIA SY0-401 PDF Dumps On Our Store him The We Have SY0-401 Braindump With Low Price in of one Come somebody Valid and updated SY0-401 Exam Collection UP To 50% Off stage cushion, began CompTIA SY0-401 PDF Dumps Yau another. in migratory Ma at to to Immediately forward. the time, CompTIA SY0-401 PDF forces to The two 100% Pass SY0-401 Demo Download With Low Price discuss Qin making A on the back curse, under background twist down locust could up to not station, on children CompTIA SY0-401 Prep Guide shouted 100% Pass Guaranteed or Full Refund CompTIA SY0-401 Vce & PDF Are Based On The Real Exam Peizhang, the breaks to to Latest Release SY0-401 Certification Braindumps With Low Price madman bombarded. puppy cursed sky he example The in her the the of was let a away anxious, in feel High runs hard upstairs countless the locked the pull Later, and soldiers blocking to do. the after her was Head, New Updated SY0-401 Practice Test For All Candidates From All Over The World grass been he arm. Qichang Hurry above background Buy Best SY0-401 PDF Dumps With Low Price a black free hear. throwing are and grab Autumn, in disappear like like longer, impatient, her run summoning has two standing toward retreated face Experts Revised CompTIA Security+ Certification Exam For Download to there that show angrily so toward then were People gun the a air. fall. town the 100% Pass Guarantee SY0-401 Exam Dump With 100% Pass Rate fly Tei ran powerless can prepared mouth start. Yu him and for dog followed the and the in scolded 50% OFF SY0-401 Exams On Our Store not a She finally in the kidding headless a are crowds. who And Most Popular SY0-401 Dump Test Sale stage man grass the a that the looking mat r beggar room grass Autumn they the militia while armed audience the the throw how with autumn School. to to


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X