Deshironi te keni nje bark te sheshte? Cilat jane ushqimet me te mira

0 0

Pas lindjes (por edhe në përgjithësi), zona e barkut është ajo që bie më ngadalë dhe më me vështirësi. Për të qënë në rrugën e duhur duhet të filloni të konsumoni ushqimet e duhura.

Cilat janë ushqimet e duhura?

 • Gjethet e mentes. Ato janë në gjendje të djegin me shpejtësi yndyrën edhe në zonat më të vështira. E shtoni në ushqimet dhe pijet tuaja.
 • Ai përmban një enzimë të quajtur bromelinë që përshpejton metabolizmin e proteinave si edhe përmban fibra.
 • Ndihmon në shpërbërjen e sheqernave dhe yndyrnave para se të përthithen nga organizmi, gjithashtu ka edhe shumë pak kalori. Më të mirat janë specat e kuq.
 • Përmban një fibër natyrale të quajtur pektinë që stimulon metabolizmin dhe përmban pak kalori.
 • Përmban hekur dhe kjo bën që muskujt të jenë më të tonifikuar. Nëse bëni ushtrime për barkun do të shikoni më tepër rezultat.
 • Sardelet dhe acuket (lloj peshku i kategorisë se peshkut blu). Ndihmojnë në tretjen e yndyrnave si edhe i japin jetë qelizave të reja.
 • Qershitë. Favorizon urinimin dhe përshpejton metabolizmin. Por mos e ekzagjeroni pasi përmban kalori (68 kalori për 100 gr).
 • Ul përqëdrimin e sheqerit në gjak. Një shije unike do të ishte pjekja e mollëve në furrë me kanellë.
 • Përshpejton metabolizmin si edhe favorizon urinimin. Parandalon akumulimin e yndyrës në organizëm.
 • Lufton celulitin, largon lëngjet e tepërta nga trupi si edhe toksinat. Rregullon absorbimin e sheqernave dhe stimulon eleminimin e yndyrës.
 • Favorizon lëvizjen e zorrëve duke eleminuar fryrjet e barkut.
 • Shumë i pasur me vitamina dhe minerale. Ul ndjesinë e fryrjes në zorrë dhe stomak.
 • Është një anti-oksidant i fuqishëm dhe stimulon metabolizmin. Favorizon humbjen e yndyrnave në zonën e barkut.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X