Depresioni pas lindjes, dyshimet e shpeshta

0 0

A e kalojnë të gjitha nënat periudhën e depresionit pas lindjes?
Jo. Vetëm rreth gjysma e nënave të reja ndihen të pasigurta për t’u kujdesur për bebin e tyre, gjatë pjesës më të madhe të ditës. Kjo njihet si “depresioni i bebit”, dhe kalon pas disa ditësh.
Kur ndodh depresioni pas lindjes?
Në pjesën më të madhe të rasteve depresioni pas lindjes fillon në muajin e parë të lindjes, por mund të fillojë edhe gjashtë muaj më vonë.
Çfarë e shkakton atë?
Janë faktorë të ndryshëm që ndikojnë dhe mund të themi se nëna është më e rrezikuar për të shfaqur depresion, nëse:
• Ka pasur edhe më përpara shqetësime nga depresioni;
• Nuk ka një partner mbështetës;
• Ka pasur një lindje të parakohshme ose fëmijë të sëmurë;
• Ka humbur nënën e saj kur ka qenë fëmijë;
• Ka kaluar shumë shqetësime së fundmi (vdekje, papunësi) etj.
A i dëmtojnë gratë me depresion fëmijët e tyre?
Nënat e depresuara janë shumë shpesh të shqetësuara se mos e bëjnë një gjë të tillë, por kjo ndodh shumë rrallë. Nën mërzitje dhe lodhje, nëna mund ta gjej veten duke urryer, apo duke shkundur bebin. Shumë nëna dhe baballarë ndihen kështu, dhe jo vetëm ata me depresion, megjithatë, nëse nëna ndien se mund ta lëndojë fëmijën, është mirë ta ndajë këtë shqetësim me dikë. Mjeku apo psikologu do ta ndihmojë për ta kaluar një situatë të tillë.
Gratë me nevoja të veçanta
Nënat që kanë probleme me shëndetin e tyre mendor, fizik, ose paaftësi në të mësuar, përballen me vështirësi akoma dhe më të mëdha. Profesionistët duhet të sigurohen që këto nëna do të marrin ndihmën e nevojshme dhe se do të jenë në gjendje të kujdesen për fëmijën e tyre.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X