Dëmtimet e thithave të gjirit shkaktohen mënyra jo e duhur e pirjes së bebit

0 0

Ushqyerja me gji është një nga veprimet më natyrore që ekziston. Kjo nuk do të thotë se është gjithmonë e thjeshtë dhe e menjëhershme, përkundrazi. Për shumë gra rruga është e vështirë dhe jo pa pengesa. Një nga pengesat kryesore ka të bëjë me çarjet e gjirit, prerjet shumë të dhimbshme që duhet të trajtohen në mënyrën e duhur për të shmangur shqetësimet për nënën dhe një ndërprerje të detyruar të ushqyerjes me gji.

Çarje të vogla rreth thithkës

Të çarat e gjirit janë trauma të vogla të thithave, të cilat manifestohen me copëtimin e lëkurës së areolës dhe / ose vetë thithave. Këto janë çarje dhe prerje shumë të dhimbshme, të cilat në disa raste mund edhe të rrjedhin gjak. Përkundër asaj që mendojnë disa, ato nuk janë pasojë e higjenës së dobët ose kujdesit të gjirit: në shumicën e rasteve, ato varen nga thithja e keqe e foshnjës, siç shpjegohet edhe nga IBCLC, Këshilltarët Profesionalë të Laktacionit. Nëse foshnja thith vetëm majën e gjirit, në fakt, kjo mund ta ekspozojë atë ndaj traumave të vogla.

Dëmtimet e gjirit duhet të korrigjohen

Në përgjithësi, pasi pozicioni i foshnjës korrigjohet, çarjet e gjirit shërohen vetë brenda disa ditësh. Për të shpejtuar procesin, mund të jetë e dobishme të përhapni pak qumësht të shtrydhur në thithat dhe t’i ekspozoni ato në ajër. Ka edhe mjete të tjera shërimi të tilla si kremrat.

Cili është pozicioni i saktë

Foshnja duhet të jetë rregulluar në mënyrë që të mund të mbështesë mjekrën në gji dhe të mund të kapë thithkën dhe një pjesë të madhe të areolës së gjirit pa qenë shtrirë: qafa e bebit duhet të jetë pak e përkulur mbrapa dhe trupi i tij përballë nënës ( “Bark në bark”) dhe në përputhje me kokën dhe shpatullat. Është e dobishme të mbështetet pjesa e poshtme e tij, për të parandaluar që të rrëshqasë poshtë duke shkaktuar tërheqje të dëmshme në thithkë (dhe një ndjesi sikur bebi po bie).

Si të shkëputni foshnjën

Pozicioni i nënës është gjithashtu i rëndësishëm sepse ndikon tek foshnja dhe për këtë arsye shfaqet rreziku i çarjeve të gjirit. Ne nuk duhet të jemi të përkulura, duke e sjellë gjoksin drejt foshnjës: është i porsalinduri që duhet të bartet në gji. Pozicionet më të zakonshme janë shtrirë dhe ulur, por nëna mund të vendosë veten siç e gjykon të arsyeshme, për sa kohë që ajo dhe fëmija janë të qetë dhe të relaksuar. Është e dobishme të sigurohet mbështetje e fortë për shpinën. Për shembull, nëse gruaja është ulur, ajo mund të vendosë një jastëk në prehrin e saj për të mbështetur fëmijën dhe t’i vendosë këmbët në një mbështetëse. Në treg, ka edhe jastëkë të veçantë për ushqyerjen me gji. Nëse nëna ndjen dhimbje, ajo duhet të shkëpusë butësisht fëmijën dhe ta rregullojë veten më mirë. Për të shmangur çarjet, kur duhet të shkëputni foshnjën nga gjiri gjatë dhënies së gjirit, është mirë të futni gishtin e vogël në gojë, duke ndërprerë kështu boshllëkun e ajrit.

Lexo edhe: Pozicionet me te mira per ta mbajtur femijen gjate ushqyerjes me gji


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Nënat nuk e prodhojnë qumështin...

Qumështi i nënës mund të jetë ushqimi i parë, por nuk krijohet gjithmonë njësoj. Tek njerëzit dhe gjitarët e tjerë, studiuesit kanë zbuluar se përbërja e qumështit ndryshon në varësi...

Qumështi i gjirit mbron fëmijët...

Përveç efekteve të tjera të shumta të dobishme, qumështi i gjirit mbron të porsalindurit nga Covid-19. Në fakt, ai ka aftësinë të përmirësojë mbrojtjen natyrale të fëmijës kundër efekteve të...

PediaMilk® dhe Gjidhënia, si lidhje...

``Gjidhënia është pjesë përbërëse e procesit riprodhues: gjidhënia përfaqëson ushqimin natyral dhe ideal për të sapolindurin dhe sjell baza biologjike dhe emocionale të pashembullta në zhvillimin e fëmijës; prandaj shoqëria...

Pesë këshilla si të ushqeni...

"Unë jam shumë e pasionuar për të drejtën tonë për të ushqyer me gji në publik," thotë nëna e dy fëmijëve Roxanne West, superylli i Instagramit (@bonjourblissblog) dhe krijuesja e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X