Dekalogu i nenes perfekte

0 0

Jeni një prej nënave që synojnë të jenë perfekte në gjithçka? Ja cilat janë 10 këshillat tona.

  1. Gjeni gjithmonë një zgjidhje alternativë. Mësoni të keni gjithmonë një plan “B”. Me fëmijët është gjithçka e paparashikuar.
  2. Mësoni të ndërroni mendim. Ndoshta gjatë shtatëzanisë keni menduar se fëmija juaj do të ushqehet dhe flejë. Tani është koha të mësoni se kjo nuk do të ndodhë dhe për këtë duhet të respektoni nevojat dhe kushtet e fëmijës.
  3. Mësoni fjalët e tij. Në momentin që fëmija juaj do të fillojë të flasë duhet të filloni të mësoni të gjitha fjalët e sendeve dhe personazheve që ai pëlqen.
  4. Mos e krahasoni atë me fëmijë të tjerë. Secili prej tyre është ndryshe!
  5. Ai nuk mund të jetë perfekt. Fëmija juaj vetëm qan? Do të rrijë vetëm pranë jush? Bën kapriçio? Duhet të kuptoni se jo gjithçka do të jetë perfekte.
  6. Mos bërtisni. Kjo fëmijës nuk i mëson asgjë të mirë, sidomos kur janë të vegjël dhe nuk janë në gjendje të shprehin emocionet e tyre. Kapriçot mund të jenë e vetmja mënyrë për të shprehur se diçka nuk shkon.
  7. Merrni pak kohë për veten tuaj. Jeni nënë por jeni edhe grua!
  8. Jeni të përgatitura. Merrni gjithmonë sende me vete kudo që shkoni (qumësht, bebelina, letra të lagura, veshje etj).
  9. Qeshni sa më shumë. Përpiquni të përballoni çdo vështirësi duke buzëqeshur.
  10. Mësoni të bashkëpunoni. Nëse mendoni se në lidhje me diçka nuk do të bëhet siç mendoni ju, duhet të mësoni të bashkëpunoni.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X