Defekimet e para te bebes, ja cfare ndodh

0 0

Feçet e para të fëmijës quhen mekonium dhe janë feçe kalimtare. Dalja e tyre është shenjë se aktiviteti intestinal i fëmijës është kryer siç duhet. Shpesh prindërit frikësohen nga karakteristika e këtyre feçeve, por në të vërtetë nuk ka arsye të ndodhë kështu. Ja cilat janë 5 gjërat që duhet të dini në lidhje me fecet e para të fëmijës.
• Feçet e para nuk janë të zeza, ato janë të formuara nga një nënprodukt i zi ngjitës. Janë pa aromë dhe me një pamjë që i ngjan katranit. Kjo është shumë normale.
• Fëmija mund të defekojë edhe gjatë proçesit të lindjes, kryesisht kjo ndodh kur lindja është e gjatë. Ai defekon në lëngun amniotik i cili do të ngjyroset. Kjo gjë nuk tregon domosdoshëmrisht se kemi të bëjmë e vuajtje fetale.
• Në rast se fëmija e kryen defekimin e parë në barkun e nënës duhet të mbahet nën kontroll rreziku që ai të mos marrë polmonit nga mekoniumi. Kjo gjë do të parandalohet duke pastruar hundët me anën e një pompe nga mekoniumi, i cili në të kundërt mund të shkojë në mushkëri.
• Mekoniumi i parë do të shkarkohet brenda 24 orëve dhe nëse fëmija do të lihet në dhomë me ju pas lindjes, zakonisht do t’ju kërkohet që në momentin që do të defekojë të lajmëroni infermieren në mënyrë që ajo ta shënojë në kartelë.
• Mekoniumi mund të zgjasë në disa raste edhe 3-4 ditë derisa zorrët të jenë boshatisur totalisht. Nëse gjidhënia do të jetë frekuente dhe efikase ato do të dalin me shpejt dhe fecet do të marri ngjyrë të artë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X