Dashuria për gratë si një virus

0 0

 

A i bën mirë apo keq dashuria grave? Pyetja është legjitime, të paktën nëse i kushtoni vëmendje asaj që disa dijetarë amerikanë thonë, sipas të cilëve, “çmenduria” në dashuri është për gratë e njëjta gjendje si kur trupi lufton një virus, një infeksion ose një grip.

Përgatitja instinktive për shtatzëni

Dashuria si një virus? Në realitet është shumë më tepër, thanë ekspertët, të cilët analizuan një mostër prej 47 vajzash të reja: këto transformime të fuqishme, shpjegojnë ata, do të tregonin një përgatitje instinktive të organizmit për shtatzëni. Arsyeja pse shkojmë drejt forcimit të sistemit imunitar. Botuar në revistën Psychoneuroendocrinology, hulumtimi u krye nga shkencëtarë nga universitetet Tulane në New Orleans dhe Kaliforni në Los Anxhelos.

Sistemi imunitar ndryshon

47 femrat u ndoqën për dy vjet, duke krahasuar luhatjet imune në periudhat kur ato u dashuruan dhe kur nuk ishin të dashuruara. Për të llogaritur përgjigjen somatike ndaj dashurisë, që vetë kërkuesit e quanin një nga ngjarjet më të rëndësishme në përvojën njerëzore, studimi zbuloi ndikimin e tij në funksionet gjenomike. Analistët shqyrtuan dhe kryen një “profilizim” të 115 mostrave të qelizave imune të qarkullimit nga vullnetaret.

Rezultatet ishin të qarta: nëse, kur të rejat u dashuruan, qelizat e shënuesve të reaksionit imunitar rriteshin, në periudhat e vetmisë, përgjigjet imune u kthyen në normalitet.

Sondazhi tani duhet të shtrihet edhe në një grup burrash. Por ekspertët nuk presin reagime të njëjta të fuqishme. Në fakt, organizmi i një mashkulli nuk duhet të përgatitet për një shtatzëni të mundshme.

Lexo edhe: Cfare eshte dashuria? Femijet flasin…


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X