Dashuria e femijes dhe shendeti i femijes, ja cila eshte lidhja mes tyre

0 0

Ambjenti që e rrethon fëmijën në familje ka një ndikim shumë të madh edhe në shëndetin e tij. Sipas një studimi të kryer nga A. Anderson, një studiues i universitetit Baylor University di Waco, prindërit luajnë një rol thelbësor në mirëqënien e fëmijës.

Studimi i kryer në 7.000 amerikanë

Studimi i publikuar në “Journal of Health and Social Behavior”, ka analizuar të dhënat e mbledhura nga studimi i kryer në rreth 7.000 qytetarë amerikanë. Në qendër të studimit kanë qënë marrëdhëniet që fëmija kishte me prindërit.

Shëndetin nuk e bëjnë paratë

Studimi ka hedhur poshtë çdo alternativë që mund të ekzistonte midis shëndetit të fëmijës dhe mirëqënies ekonomike në familje. Jo gjithmonë një fëmijë rritet i lumtur, edhe pse familja e tij mund të jetë në gjendje shumë të mirë ekonomike. Në të vërtetë, ajo çfarë kishte rëndësi në shëndetin e mirë të fëmijës ishte një ambjent i ngrohtë familjar, një dashuri shumë e madhe e marrë nga prindërit, mungesa e zënkave të familjes si edhe mungesa e abuzimeve me ta. Nëse marrëdhëniet në familje janë të tendosura, pra nuk ka një harmoni mes pjestarëve të saj, fëmija do të kërkojë “ngushëllim” tek ushqimet e ëmbla, mund të probleme me gjumin etj.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X