Dalja e dhembeve, simptomat dhe qetesimi ne menyre natyrale

0 0

Dalja e dhëmbëve të fëmijës është një moment tepër delikat dhe i rëndësishëm, i cili shpesh shoqërohet me disa shqetësime.

Si mund të njohim simptomat?

Shpesh një prej simptomave të para është dalja e një sasie të madhe të pështymës nga goja e fëmijës; irritimi i tij; fryrja, skuqja dhe kruarja e xhinxhivave; temperaturë dhe gjendje gripi; shqetësime gastro-intestinale; dobësim të sistemit imunitar; skuqje të lëkurës; gjumë i shqetësuar.

Cilat janë metodat natyrale më efikase që mund të përdorim për të lehtësuar simptomat?

  • Vendosja e objekteve me lëng të ftohtë në gojë: mund të gjeni në farmaci lodra të posacme të cilat vendosen për t’u ftohur dhe më pas përdoren nga fëmija për të kruajtur xhinxhivat.
  • Unazat e silikonit: këto unaza silikoni janë të buta dhe gjatë kafshimit që fëmija ju bën mund të vihet re një ulje e shqetësimeve të xhinxhivave. Edhe këto lodra mund të vendosen në frigorifer për të siguruar një ndjesi freskie tek fëmija.
  • Pastrimi me sodë bikarbonat: tresni një lugë sodë në ujë të ftohtë dhe më pas pastroni xhinxhivat e fëmijës duke përdorur një garzë sterile të zhytyr në këtë përbërje.
  • Rrënjë manjole: këto mund të gjenden të vendosura në një varëse të cilën nëna mund ta mbajë në qafë. Këto rrënjë kanë veti anti-inflamatore dhe për këtë arsye do të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të xhinxhivave.
  • Varësja me fosile (ambra): fosilet janë në gjendje të thithin dhimbjen e xhinxhivave. Në treg mund të gjeni një varëse të përbërë prej tyre e cila është e posaçme për t’u përdorur nga fëmija gjatë daljes së dhëmbëve. Këshillohet që varësja të mos jetë shumë e ngushtë në mënyrë që fëmija të ketë mundësi ta kafshojë pa problem mbytje.

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X