Covid 19 te meshkujt dëmton edhe testikujt

0 0

Edhe pse Covid-19 është një virus thjesht i frymëmarrjes, mjekët kanë frikë se sëmundja mund të shkaktojë dëme dhe të çojë në patologji edhe jashtë mushkërive, përfshirë testikujt.

Studimi zbulues

Edhe pse mekanizmat ende duhet të kuptohen sesi ndodh, studiuesit sugjerojnë që infeksioni mund të dëmtojë testikujt dhe të zvogëlojë nivelet e testosteronit. Kjo u zbulua nga një studim i Degës Mjekësore të Universitetit të Teksasit dhe u botua në revistën Mikroorganizmat.

Si u zhvillua kërkimi

Studiuesit kanë identifikuar infeksionin testikular duke analizuar gjendjen shëndetësore të disa lloj brejtësve të infektuar me Covid-19. Një zbulim që mund të japë një shpjegim për rastet e shumta të pacientëve pozitivë që kanë përjetuar dhimbje në testikuj dhe theksoi një ulje të niveleve të testosteronit.

Monitorimi i shëndetit të brejtësve tregoi se gjatë javës së parë të infeksionit dhe gjatë gjithë muajit të parë, të gjithë brejtësit kishin gjurmë të virusit në testikujt e tyre. Aktiviteti viral më pas u ul me kalimin e ditëve.

Efektet në aktivitetin riprodhues

Siç është raportuar nga Rafael Kroon Campos, një nga nënshkruesit e parë të studimit, përhapja e jashtëzakonshme e sëmundjes duhet t’i shtyjë studiuesit të hetojnë efektet e Covid-19 edhe në shëndetin riprodhues të meshkujve.

Ky hulumtim është vetëm hapi i parë për të kuptuar sesi veprimi i virusit mund të ndikojë në funksionimin e duhur të organeve gjenitale mashkullore. Provat mbi brejtësit janë të qarta, tani do të jetë e nevojshme të transpozohet modeli dhe analizat tek njerëzit, në mënyrë që të krijohet një panoramë më e plotë e çështjes.

Hapi tjetër do të jetë vlerësimi i efektit të barnave, vaksinave dhe terapive.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Miopia te fëmijët, shtohen rastet...

Miopia tek fëmijët është përkeqësuar kohët e fundit. Pandemia Covid-19 dhe karantinimi kanë pasur, në fakt, pasoja negative edhe në shikimin e të vegjëlve. Të mbyllur në shtëpi, të detyruar...

Çfarë duhet të dijë një...

Nëse jeni shtatzënë osesapo kenilindur dhe e ushqeni me gji fëmijën tuaj,  është e kuptueshme që jeni të shqetësuara për rreziqet e viruset që qarkullojnë, aq më tepër në kohë...

Pamja e thonjve mund të...

Së fundmi janë shtuar rastet e sëmundjeve të thonjve, si të duarve ashtu edhe të këmbëve. Duhet të jemi gjithmonë të kujdesshëm, por veçanërisht gjatë shtatzënisë. Praktika të gabuara Arsyeja...

Zbulohet një nga arsyet pse...

Zbulohet një nga arsyet pse fëmijët sëmuren shumë më pak nga Covid-19 sesa të rriturit: çelësi është në një molekulë të pranishme në traktin respirator, thelbësore që virusi SarsCov2 të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X