Covid-19, një kurë e mundshme edhe nga qelizat staminale të kordonit të kërthizës

0 0

Drejtori i Institutit të Kërkimit të Diabetit dhe Qendrës së Transplantit të Qelizave të Universitetit të Miamit, shpjegoi detajet e një trajtimi nën studim, i përdorur tashmë për diabetin e tipit 1 dhe tani duke u ekzaminuar për Covid-19: një terapi e bazuar në qelizat burimore mezenkimale të marra nga kordoni i kërthizës.

Përfitimet e qelizave burimore

Ricordi shpjegoi se kur ishte kriza e koronavirusit Sars-Cov-2 dhe rastet e para filluan në Kinë, ata tashmë kishin miratimin e Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave (FDA) për të bërë protokolle për të trajtuar diabetin e tipit 1 me këto infuzione. Qelizat staminale mund të nxirren dhe zgjerohen nga një kordon i vetëm dhe madje mund të prodhohen më shumë se 10 mijë doza terapeutike. Nëse rezultatet pozitive të përshkruara nga Ricordi do të konfirmoheshin, do të ishte në dispozicion një terapi që kushton shumë pak: disa qindra euro për trajtim.

Për diabetin tashmë funksionon

Në diabet, qelizat staminale përdoren sepse ato kanë një veprim anti-inflamator dhe imunomodulator, kundërveprojnë ndaj citokinave, gjithashtu kanë një veprim antiviral dhe antibakterial dhe nxisin rigjenerimin e indeve. Cilësi të dobishme edhe kundër Covid-19. Sidomos pasi, për diabetin 1 është e nevojshme të merren këto qeliza në pankreas dhe pastaj të kateterizohet arteria femorale dhe të kthehen në arterien e organit të synuar, me Covid do të ishte më e thjeshtë sepse një transfuzion gjaku në një venë periferike do t’i çonte drejtpërdrejt në mushkëri.

Shërimi më i shpejtë

Në Kinë tashmë është treguar që qelizat burimore funksionojnë për Covid-19, por nuk kishte asnjë grup kontrolli. Protokolli përbëhej nga dy infuzione prej 100 milion qelizash në një distancë prej 72 orësh, me mundësinë e testimit të efekteve të para brenda një jave të vetme. Qelizat staminale të përdorura kanë rezultuar të sigurta, pa efekte anësore të shoqëruara me infuzione. Por rezultatet gjithashtu tregojnë një përmirësim të dukshëm në shtrimin në spital dhe kohën e daljes, të mundshëm në më pak se 2 javë, ndërsa shumica e grupit të kontrollit ishte akoma i shtruar në spital pas 4 javësh. Mbijetesa ishte më e madhe se 90% në pacientët e të gjitha moshave, krahasuar me më pak se 50% në grupin që nuk mori infuzione.

Lexo edhe: Tashmë e vërtetuar, gjidhënia nuk transmeton Covid-19 nga nëna pozitive


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X