Covid 19, fëmijët prodhojnë më shumë antitrupa se të rriturit

0 0

Një vit e gjysmë pas fillimit të pandemisë Covid-19, mbeten shumë dyshime, por ka edhe disa siguri. Njëra prej tyre është se fëmijët dhe të rriturit preken ndryshe nga sëmundja. Një nga konfirmimet më të fundit në këtë drejtim vjen nga një studim italian, i cili tregoi se përgjigja e antitrupave në format e lehta të infeksionit është më e madhe në moshën pediatrike sesa në moshën e rritur. Pra, fëmijët prodhojnë më shumë antitrupa.

Studimi italian

Studimi përfshiu 57 familje në të cilat disa anëtarë ishin infektuar me Sars-CoV-2 gjatë valës së parë të pandemisë. Të gjithë u ndihmuan dhe u ndoqën nga spitali-Universiteti i Padovës. Ndër testet dhe kontrollet e ndryshme të kryera për të monitoruar kushtet e tyre, mjekët gjithashtu iu drejtuan një testi eksperimental të krijuar nga virologët e Institutit Eksperimental Zooprofilaktik të Venecias, të aftë për të kuantifikuar antitrupat neutralizues. Të dhënat e grumbulluara më pas u analizuan nga studiuesit nga zona Klinike e Imunologjisë dhe Vaksinologjisë e spitalit Bambino Gesù në Romë.

Fëmijët më të mbrojtur se të rriturit

Analiza zbuloi se në subjektet që nuk kanë simptoma ose që tregojnë pak simptoma (përkatësisht subjekte asimptomatikë ose simptomatikë të butë), përgjigja e antitrupave ndryshon sipas moshës: tek fëmijët është më e lartë dhe më e qëndrueshme sesa tek të rriturit. Në mënyrë të detajuar, tek fëmijët e moshës 0 deri në 3 vjeç, prodhimi i antitrupave neutralizues është shtatë deri në tetë herë më i lartë se ato të vërejtur tek të rriturit, deri në shtatë – tetë muaj nga fillimi i infeksionit.

Kjo është një arritje e rëndësishme. Në fakt, sipas disa studimeve në literaturën shkencore, niveli i lartë i antitrupave shoqërohet me një probabilitet të zvogëluar të infektimit për herë të dytë. Pas këtyre rezultateve, është e arsyeshme të mendohet se në rast të një ekspozimi të dytë ndaj virusit, fëmijët mund të jenë më të mbrojtur se të rriturit. Sidoqoftë, do të nevojiten konfirmime të reja për të vërtetuar këtë tezë.

Në shumë raste, njerëzit e prekur nga Covid-19 ndiqen edhe pasi të jenë shëruar, për të kuptuar nëse sëmundja lë pasoja dhe nëse një përgjigje efektive e antitrupave mbetet me kalimin e kohës.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X