Çokollata bën mirë për trurin njësoj si frutat e perimet

0 0

Ashtu si frutat dhe perimet, në fakt, çokollata është një ilaç për funksionimin e mendjes. Kjo është edhe më e vërtetë sa më e errët të jetë çokollata. Kjo u zbulua nga një studim nga Universiteti i Birmingham botuar në Scientific Reports.

Mendoni më mirë

Antioksidantët që gjenden tek çokollata duket se kanë efekte pozitive në mendje, duke e bërë atë më të shkathët dhe të shpejtë në arsyetim dhe në zgjidhjen e problemeve. Studiuesit britanikë arritën në këtë përfundim duke vlerësuar veprimin e një kakaoje të pasuruar me flavonoid mbi aftësitë e arsyetimit.

Veprimi i flavonoideve

Të pranishme në çokollatë, veçanërisht në çokollatat e zeza, flavonoidet janë antioksidantë natyralë që gjenden në sasi të mëdha, veçanërisht tek frutat dhe perimet. Duke analizuar të dhënat e marra me rezonancë magnetike, studiuesit kanë zbuluar se si flavonoidet veprojnë për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe nivelet e oksigjenimit të trurit, duke e bërë kështu atë më të shkathët.

Prova e testit

Falë këtyre vetive të flavonoideve, pjesëmarrësit në hulumtim – pasi konsumuan kakao – në fakt panë që performanca e tyre në zgjidhjen e testeve mendore të përmirësohej. Ky përmirësim gjendet në veçanti në teste më komplekse dhe madje edhe në kushte jo optimale, siç është ulja e niveleve të oksigjenit të imponuara qëllimisht nga studiuesit në mjedisin në të cilin u krye prova.

Me pak fjalë, çokollata me të vërtetë duket se është në gjendje të zgjojë mendjen dhe të çojë në një arsyetim më të mirë. Siç nënvizojnë studiuesit, “hulumtimi” i flavonoideve duhet, sidoqoftë, së pari të fillojë me konsumin e frutave dhe perimeve të cilat, në përgjithësi, janë ushqime më të shëndetshme dhe më të plota sesa çokollata.

Çokollata e zezë është gjithashtu një eliksir i vërtetë bukurie: ju ndihmon të qëndroni të shëndetshëm dhe të ruani bukurinë tuaj.

Lexo edhe: Efektet e çokollatës së zezë në shëndetin e zemrës
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Java e ndërgjegjësimit të çrregullimeve...

Kjo është java (22 shkurt-28 shkurt) e ndërgjegjësimit për çrregullimet e të ngrënit (bulimia, anoreksia, ortoreksia, bigoreksia, diabulimia). Në këtë javë, organet që merren me çështjet  e të ushqyerit, profesionistët...

Arseniku i pranishëm në oriz,...

Një studim i ri tregon se kur ushqeni fëmijën tuaj, ju gjithashtu mund të jeni duke si dhënë doza të larta të plumbit, arsenikut dhe mërkurit. Një studim i kryer...

Fëmijët bëjnë naze në ushqim?...

Fëmijët që bëjnë naze në tryezën e ngrënies mund të dallohen menjëherë: ata e shikojnë pjatën me mosbesim dhe refuzojnë sistematikisht ushqime të caktuara, zakonisht perimet. Sipas ekspertëve të Shoqatës...

Flavanolet ulin presionin e lartë...

Shtimi i ushqimeve të pasura me flavanole në tryezë ndihmon në uljen e presionit të lartë të gjakut. Ky është rezultat i një studimi britanik nga Universiteti i Reading botuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X