Çokollata, a është vërtet e shëndetshme?

0 0

 

Çokollatë! Çfarë dashurie! Por a dimë vërtet gjithçka rreth saj? A funksionon me të vërtetë mirë për organizmin tonë? Një përgjigje e caktuar dhe unike nuk ekziston, por, nëse e konsumojmë në sasi të moderuar, mund të jetë pjesë e një diete të shëndetshme në përgjithësi.

Edhe çokollata e zezë është e pasur me sheqer

Për të “çmitizuar” përfitimet e shumta hipotetike të çokollatës është një studim i publikuar nga Shoqata Amerikane e Zemrës. Një copë standarde me çokollatë të errët (70 – 85% kakao) sjell rreth 600 kalori dhe përmban 24 gramë sheqer, sipas bazës së të dhënave të lëndëve ushqyese të Departamentit Amerikan të Agrikulturës. Çokollata me qumësht përmban afërsisht të njëjtin numër kalorish, por ka dyfish sheqer.

Mban diabetin larg, por…

Çokollata e errët është e pasur me flavonoide (antioksidantë që gjenden në fruta, perime dhe disa pije, konsumi i të cilave duket të jetë i lidhur me një rrezik më të ulët të sëmundjeve koronare të zemrës), në veçanti një nëntipi i quajtur flavanol.

Disa studime sugjerojnë se konsumi i çokollatës ose kakaos lidhet me një rrezik më të ulët të rezistencës së insulinës dhe hipertensionit, por problemi është sasia e flavonoideve aktualisht të pranishme.

Mendimi i ekspertit

“Në qoftë se është e vërtetë çokollata e zezë ka më shumë flavanole se llojet e tjera – thekson Alice H. Lichtenstein, profesor i shkencave të të ushqyerit në Universitetin Tufts – të dhënat që sugjerojnë se ka ende shumë pak për të pasur një efekt të vërtetë përfitues për shëndetin”. Hulumtuesit në Brigham dhe Spitalin e Grave po hetojnë nëse një shtesë prej 600 mg e flavonoideve të kakaos mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, goditjes dhe kancerit. Ndërkohë “e rëndësishme është të zgjedhim llojin që preferojmë dhe ta hamë atë në sasi të moderuar, por vetëm nëse e pëlqejmë”.

Përbërja e të gjitha llojeve të çokollatës

Të gjitha çokollatat janë të përbëra nga pluhur kakao, gjalpë kakao, sheqer dhe vanilje, por përveç kësaj, qumështi e bën atë më të butë falë kazeinës.

Lexo edhe: Pak cokollate me lajthi ne dite mbron zemren


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X