loading

Citomegalovirusi, infeksioni i rrezkshëm që mund të prekë bebet

0 0

Citomegalovirusi është një infeksion asimptomatik, por nëse transmetohet te fetusi mund të shkaktojë shurdhim, vonesë psikomotore dhe paaftësi të mëdha të përhershme. Për të përballuar këtë infeksion dhe mbi të gjitha për të frenuar efektet që janë shpesh përfundimtare në shëndetin e shumë fëmijëve, Amcli, shoqata italiane e mikrobiologjisë klinike, theksoi se programet duhet të promovohen edhe në Itali, siç ndodh për shembull në Zvicër dhe në Gjermani, programe për ekzaminimin e autorizuar.

Simptoma të rënda për të sapolindurit

Nga të porsalindurit me një infeksion kongjenital, rreth 10-15% kanë deri diku simptoma të rënda të dukshme gjatë lindjes dhe deri në 70-80% e tyre zhvillojnë sekuenca serioze brenda dy viteve të para të jetës (prapambetje psikomotore, shurdhim, ndryshime në shikim). Sidoqoftë, rreth 5-15% e foshnjave të infektuara por asimptomatike gjatë lindjes do të zhvillojnë komplikime të vonshme. Si përfundim, rreth dy të sapolindur për 1.000 lindje të gjalla vuajnë nga një infeksion i rëndë kongjenital i citomegalovirusit simptomatik.

Një virus shumë i zakonshëm dhe i rrezikshëm

Citomegalovirusi është shumë i zakonshëm dhe është pjesë e familjes Herpesvirus. Nëse infeksioni merret në shtatzani, nuk sjell rreziqe për nënën, por mund të jetë shumë i rrezikshëm për fëmijën (si para ashtu edhe pas lindjes), i cili mund të zhvillojë probleme dëgjimi (deri në shurdhim), mëlçi të zmadhuar, prapambetje të rritjes, verdhëza, njolla të kuqe në lëkurë (shenjë e gjakderdhjes shumë e vogël) madhësi e vogël e kokës, konvulsione.

Si transmetohet?

Citomegalovirusi transmetohet vetëm nga njeriu te njeriu përmes lëngjeve të trupit: gjak, pështymë, urinë, lëngje seminale, sekrecione vaginale dhe qumësht. Burimi më i shpeshtë i infeksionit janë pikërisht fëmijët e vegjël, të cilët mund të lëshojnë virusin në urinë edhe pas muajsh ose vitesh (madje 5-6) nga infeksioni fillestar. Pasi infeksioni kontraktohet, virusi mund të mbetet i fjetur në trup për tërë jetën, por ai mund të riaktivizohet nëse sistemi imunitar dobësohet.

Shpesh infeksioni citomegalovirus është asimptomatik ose paraqet simptoma lehtësisht të krahasueshme me ato me një grip të lehtë. Kjo është arsyeja pse vetëm përmes një testi specifik gjaku është e mundur të kuptohet nëse keni rënë në kontakt me virusin.

Lexo edhe: Vdes fëmija nga infeksioni, 2 javë pa ndërruar bebelinën


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të ruajmë, përmirësojmë ushqyerjen...

15 milione bebe në vit lindin prematurë!!! Kjo është një statistike e marrë nga OBSH. Foshnjat e parakohshme kanë nevoja të ndryshme ushqimore në krahasim me foshnjat e lindur në term....

A luajnë rol mjetet e...

Në vend të kësaj, ekzistojnë vetëm pastruesit e hundëve që lehtësojnë sikletin. Përdorimi i dehumidifikuesve, marrja e prebiotikëve, suplementeve të vitaminave ose ilaçeve bimore, në fakt asgjë nuk mund të...

Kujdestarja i thyen kurrizin foshnjës...

Foshnja po qante shumë. Ky është motivi absurd i një dadoje, e cila i theu shtyllën kurrizore foshnjës katër muajsh për të cilin duhej të kujdesej. Historia absurde ndodhi në...

Cfarë t’i japim fëmijës kur...

Nuk ndodheni në shtëpi dhe ka ardhur orari i ngrënies për fëmijën tuaj? Jeni me nxitim dhe nuk keni kohë dhe mundësi për të përgatitur një vakt për fëmijën tuaj?...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X