Cistiti, si ta mundni në 5 hapa

0 0

Cistiti është një çrregullim mjaft i përhapur: një në dy gra, të paktën një herë në jetën e tyre, preket nga kjo sëmundje.

“Cistiti, një menaxhim i shkathët” është projekti i krijuar për të sensibilizuar të gjithë pacientët (shumë më shpesh gratë, por edhe burrat) për luftën e duhur kundër sëmundjes, për të mos u ngatërruar me candidën, një tjetër sëmundje intime e zakonshme tek gratë. Projekti mbështetet në përfshirjen e mjekëve, specialistëve dhe farmacistëve nga grupi i urologëve “Agile”, grupi italian për kirurgji urologjike të avancuar laparo-endoskopike dhe robotike dhe Federfarma Servizi.

5 lëvizje për ta fituar atë

Ekzistojnë pesë rregulla që duhet të ndiqni për të luftuar cistitin, të shkruara nga mjekët e këtij projekti:

1 pini të paktën dy litra ujë në ditë,

2 shmangni përdorimin e larësve agresivë të vaginës,

3 mos përdorni antibiotikë (kur është e mundur),

4 parandaloni marrjen e dozave të larta të sheqerit,

5 kujdesuni për mikrobiotën, duke e integruar atë me fijet dhe fermentet laktike.

Djegia dhe ndjenja e peshës

“Djegia, dhimbja, dëshira e shpeshtë për të urinuar janë simptomat kryesore të këtij infeksioni të fshikëzës – kujton Luca Cindolo, kreu i Urologjisë në Klinikën Villa Stuart në Romë – Ndonjëherë mund të ketë gjak në urinë ose një ndjenjë të peshës perineale”.

Rikthimi është shumë i zakonshëm

Dr. Cindolo, gjithashtu koordinator i fushatës, tregon se një në katër gra që luftojnë me një episod të cistitit zhvillon një tjetër brenda gjashtë muajve në vijim dhe se një në pesë evoluon drejt një forme kronike të përsëritur me më shumë se tre episode.

Cistiti dhe rezistenca ndaj antibiotikëve

Rezistenca ndaj antibiotikëve është një problem i shëndetit publik. Në Itali, në kujdesin spital akut, 20% deri 50% e antibiotikëve të përshkruar janë të panevojshëm ose të papërshtatshëm. Sipas të dhënave nga ECDC, Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve, kundër Escherichia coli joefektiviteti ka arritur në 64.5% për aminopenicilinat, 41% për fluorokinolonet dhe 28.7% për cefalosporinat e gjeneratës së tretë.

Cistiti është pezmatim i fshikëzës. Shkaqet e cistitit (arsyet pse fshikëza inflamohet) janë të shumta. Këtu flasim vetëm për cistitin nga shkaqet infektive dhe, konkretisht, për cistitin bakterial, më të shpeshtin dhe më të zakonshmin. Format e tjera të cistitit, megjithatë, mund të gjurmohen lehtësisht në shkaqet e tyre nga mjeku.

Lexo edhe: A mund të jenë cistet ovariane kancerogjene?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X