Cili është trajtimi më i mirë kundër diabetit?

0 0

Agostino Consoli, president i Sid, Shoqërisë Italiane të Diabetit, tha se sot ka shumë molekula të disponueshme për trajtimin e diabetit të tipit 2, por po bëhet më e vështirë të vendosësh se cili është ilaçi më i mirë për të marrë pacientët.

Një studim me 5000 pacientë

Ndër studimet më të fundit, një u krye në 5 mijë pacientë me diabet të tipit 2 të trajtuar me metforminë, të cilëve, në rast të mungesës së kontrollit të glicemisë, mund t’u shtohej një glimepiride, sitagliptin, liraglutide dhe insulinë glargine. Nuk kishte dallime thelbësore në glukozën në gjak midis pacientëve të trajtuar pas 5 vjetësh, megjithëse humbja e peshës ishte më e madhe me liraglutide dhe sitagliptin dhe ngjarjet kardiovaskulare më të reduktuara me liraglutide. Ndër medikamentet e reja për trajtimin e diabetit të tipit 2 është edhe terzipatidi, i cili aktualisht është nën autorizim.

Ky ilaç shkaktoi gjithashtu një humbje të konsiderueshme në peshë, prej gati 10 kg në 40 javë.

Të vetme ose të kombinuara

Rezultate pozitive nga studimi ENSURE në botën reale italiane, të paraqitur në formë abstrakte në kongresin e fundit të Shoqatës Amerikane të Diabetit. Insulina glargine dhe lixisenatide (iGlarLixi) rezultuan në një përmirësim të ndjeshëm të hemoglobinës së glikuar () pas 6 muajsh trajtimi, me një reduktim të ndjeshëm në rrezikun e hipoglikemisë dhe asnjë efekt negativ në peshë.

Studimet kanë raportuar se iGlarLixi është më efektiv në reduktimin e hemoglobinës së glikuar (HbA1c) sesa ajo e garantuar individualisht nga të dy komponentët. Kombinimi i raportit fiks (FRC) është treguar se përmban shtimin në peshë që vërehet vetëm me terapinë me insulinë ose të shoqëruar me insulinë të shpejtë dhe shmang një rritje të episodeve hipoglikemike, dy aspekte që shpesh favorizojnë braktisjen e terapisë.

Mendimi i ekspertit

Një nga koordinatorët e studimit, Riccardo Candido, shpjegoi se 40 deri në 60% e pacientëve që ndiqen zakonisht në klinikë nuk e arrijnë qëllimin e kujdesit për sa i përket kontrollit të glicemisë dhe kjo vlen edhe për një përqindje të pacientëve që tashmë po trajtohen me një insulinë bazale. Për këtë arsye, u vendos studimi ENSURE, retrospektiv, shumëqendëror, i bazuar në të dhënat elektronike mjekësore, i cili vlerësoi ndikimin në diabetin e tipit 2 të kombinimit të insulinës glargine 100 U/ml me raport fiks dhe liksisenatid për 6 muaj trajtim.

Në fund të 6 muajve, nivelet e HbA1c u ulën në përgjithësi me 0,77% dhe pesha trupore u ul me 1,21 kg.Nuk ka pasur ngjarje serioze hipoglikemike.

Dështimi i zemrës është një nga ndërlikimet më të shpeshta te pacientët me diabet të tipit 2 dhe shpesh shoqërohet me një ulje të funksionit të veshkave, pasi të dy organet ndikojnë te njëri-tjetrin. Ndër medikamentet e disponueshme për trajtimin e diabetit janë gliflozinat, frenuesit e reabsorbimit të glukozës në veshka, të cilat jo vetëm reduktojnë sheqerin në gjak, por gjithashtu mbrojnë pacientin diabetik (dhe jo diabetik) nga rreziku i dështimit të zemrës.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X