Cilat nëna flenë më pak sesa të tjerat?

Sa me shume femije te keni, aq me te ngarkuara do te jeni. Sipas nje studimi nenat me 3 femije jane ato qe flene me pak per shkak te lodhjes dhe angazhimeve.
0 0

Sa më shumë fëmijë, aq më mirë? Epo, nuk është kaq e thjeshtë.

Nënat që kanë tre fëmijë flenë më pak gjumë, sipas një studimi. Të dhënat analizuan më shumë se 30,000 njerëz që nga viti 2015 deri në vitin 2017. Nënat që kishin pesë fëmijë flinin më mirë se të tjerat, duke plotësuar 9 orë gjumë çdo natë në krahasim me 8,8 orë që flinin nënat me tre fëmijë, sipas sondazhit.

Kur mirëprisni fëmijën tuaj të tretë në botë, kjo është hera e parë që ju dhe partneri juaj keni një “numër” më të madh të aktiviteteve që kanë nevojë të kenë kujdesin tuaj. Duke pasur tre fëmijë do të thotë të rregulloni rutinat e përditshme (dhe natën deri në mbrëmje) derisa të gjeni se çfarë funksionon më mirë për ju. Në kohën kur një nënë është në fëmijën e saj të pestë, ajo është tashmë një mjeshtre në të qenit në një numër vendesh të ndryshme në të njëjtën kohë dhe është bërë me “më shumë duar” përgjatë rrugës për të menaxhuar detyrat.

Gjumi në përgjithësi është i vështirë kur je prind. Do të bëhet më e lehtë kur foshnja nuk ka nevojë të ushqehet gjatë natës, por mund të duhet kohë para se të ktheheni në rutinën tuaj të rregullt të gjumit.

Një studim i mëparshëm nga Universiteti i Warwick thotë se prindërit e rinj nuk flenë mirë deri në gjashtë vjet pas lindjes së fëmijës së tyre.

Dhe kur ndiheni pa zgjidhje, ngushëllohuni duke menduar që nuk jeni vetëm.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Gjërat që nuk i prisja...

Duke qenë nënë për herë të parë, kishte aq shumë gjëra që nuk i dija për lindjen derisa e jetova atë përvojë. Edhe pse isha vetë profesioniste në fushën e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X