Cilat jane shtatzanite me te rrezikuara nga placenta previa dhe cfare ndodh ne kete rast

0 0

Nëse diagnostikoheni me plaçenta previa duhet të dini se duhet të bëni shumë kujdes. Në këtë rast plaçenta juaj është e pozicionuar ngjitur me qafën e mitrës ose e ka mbuluar atë.

Diagnostikimi me plaçenta previa, çfarë ndodh më pas?

Nëse jeni në fazat e hershme të shtatzanisë kjo nuk konsiderohet një problem. Nëse plaçenta vendoset në këtë formë në trimestrin e dytë dhe tretë atëherë kjo mund të përbëjë problem pasi mund të shfaqet edhe hemorragjia. Nëse diagnostikimi bëhet para javës së 28 nuk duhet të shqetësoheni, pasi në më të shumtën e rasteve ky shqetësim zgjidhet vetë me rritjen e plaçentës.

Cilat janë gratë më të rrezikuara për t’u prekur?

 • Mosha e madhe e nënës. Zakonisht nëse është mbi 30 vjeç dhe nën 20 vjeç;
 • Shtatzanitë e shpeshta;
 • Shtatzanitë me binjakë;
 • Probleme të tjera të uterusit;
 • Duhanpirja;
 • Plaçenta previa në shtatzanitë e mëparshme;
 • Keni pasur ndërhyrje kirurgjikale të mëparshme në uterus.

Cilat janë simptomat?

 • Gjakderdhja e cila në më të shumtën e rasteve shkaktohet pikërisht nga plaçenta previa;
 • Krampet, të cilat nuk duhet të konsiderohen normale dhe duhet të shkoni tek mjeku.
 • Pozicionimi me kokën poshtë para kohës normale.

Në më të shumtën e rasteve (75%) gruaja këshillohet të bëjë operacion çezarian para se proçesi i lindjes të fillojë. Megjithatë në disa raste gruaja mund të lindë edhe në mënyrë natyrale.

A jo pelqen sajti i ri? (Komentet i lini tek seksioni Sugjero nje ide)

 • Po (87%, 177 Votes)177
 • Jo (13%, 26 Votes)26

Total Voters: 203

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X