Cilat janë shenjat e apandesitit?

Shenjat e para të apandesitit janë shpesh ethe të buta dhe dhimbje rreth barkut. Kjo mund të duket vetëm si një dhimbje stomaku. Por kur keni apandesit, dhimbja zakonisht vjen duke u përkeqësuar dhe lokalizohet në anën e poshtme të djathtë të barkut.
0 0

Nëse fëmija juaj ka dhimbje barku, duhet ta mbani në vëzhgim për këto shenja të apandesitit:

  • dhimbje të forta, kryesisht në pjesën e poshtme të djathtë të barkut (dhimbja mund të vijë dhe të shkojë në fillim, pastaj të rritet e qëndrueshme dhe intensive)
  • temperaturë të ulët;
  • humbja e oreksit;
  • përzierje dhe të vjellja;
  • diarre;
  • barku i fryrë.

Nëse dhimbja përhapet nëpër bark, kjo mund të nënkuptojë që apandesiti ka shpërthyer. Mjekët e quajnë këtë apandesit të prishur, dhe është serioze. Temperatura e lartë deri në 40 gradë Celsius është një tjetër shenjë se apandesiti ka shpërthyer.

Shkoni menjëherë te mjeku nëse mendoni se fëmija ka apandesit. Sa më shpejt ta kapni, aq më i lehtë do të jetë trajtimi.

Çfarë rreziqesh mund të ndodhin nga apendesiti?

Nëse apandesiti i infektuar nuk hiqet, ka potencialin të shpërthejë rreth 48-72 orë pas fillimit të simptomave. Kjo mund të përhapë bakteret brenda trupit. Infeksioni mund të formojë një grumbull të madh qelbi ose të përhapet në të gjithë barkun.

Kush janë më të rrezikuar?

Kjo kryesisht prek fëmijët dhe adoleshentët ndërmjet 5 dhe 20 vjeç. Është e rrallë te foshnjat.

Çfarë e shkakton?

Kur apandesiti bllokohet, shumë baktere mund të rriten dhe të shkaktojnë infeksion.

Disa nga faktorët që mund ta bllokojnë janë:

  • jashtëqitje e fortë;
  • nyjet limfatike të fryra në zorrë;
  • parazitët dhe infeksione të tjera.

Apandesiti nuk është ngjitës. Fëmijët nuk mund ta marrin atë nga dikush që e ka.

Si diagnostikohet apendesiti?

Simptomat e apandesitit mund të jenë shumë të ngjashme me ato të problemeve të tjera mjekësore (si gurët në veshka, pneumonia, ose infeksioni i traktit urinar). Kështu që mund të jetë një sfidë për mjekët që ta diagnostikojnë.

Për të gjetur nëse një fëmijë ka apandesit, mjeku do të shqyrtojë barkun për shenja të dhimbjes dhe butësisë. Mjeku do të urdhërojë testet e gjakut dhe testet e urinës. Disa fëmijë gjithashtu marrin rreze X në bark ose gjoks, ose ultratinguj.

Ekipi mjekësor mund t’ju thotë të mos i jepni fëmijës ndonjë ushqim ose pije. Kjo është në rast se fëmija juaj ka nevojë për kirurgji.

Si trajtohet?

Një kirurg do të veprojë për të nxjerrë shtojcën e infektuar. Fëmijët që bëjnë këtë operacion zakonisht qëndrojnë në spital për një ditë. Mjekët mund t’i japin fëmijës lëngjet intravenoze (IV) dhe antibiotikët para dhe pas operacionit. Kjo ndihmon në parandalimin e problemeve si një infeksion.

A mund të parandalohet apandesiti?

Nuk ka asnjë mënyrë për të parandaluar apandesitin. Por kur fëmijët marrin kujdesin e duhur mjekësor shpejt, mjekët zakonisht e gjejnë dhe trajtojnë atë pa probleme.

Lexo edhe: Si te kurojme apo parandalojme guret ne veshka?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X