Cila eshte mosha e duhur per te filluar ushqimin tek bebet?

0 0

Zakonisht, në momentin që fëmija shkon 4 muajsh, prindërit tregohen disi të paduruar në lidhje me prezantimin e ushqimeve të ngurta. Ata mendojnë se kjo është mosha e duhur, pa e kuptuar se në të vërtetë janë duke vepruar në mënyrë të gabuar.

Jo më parë se 6-të muajsh!

Nëna! Nuk ka rëndësi nëse fëmija juaj ushqehet me qumësht gjiri apo formule, e rëndësishme është që ushqimet e ngurta të mos fillohen më parë se 6 muajsh.

Cilat janë arsyet që e bëjnë nënën të fillojë ushqyerjen para kohe?

Nëna mund të mendojë se fëmija i saj nuk është duke marrë peshën e duhur; ka nevojë të përtypë diçka; niset nga eksperiencat e personave të tjerë; nevoja për të punuar; gjyshërit dhe të afërmit insistojnë; është e lodhur nga gjidhënia e vazhdueshme; kënaqet kur sheh të voglin që ha ushqim; mendon dhe ka frikë se qumështi i gjirit nuk është më i vlefshëm për fëmijën e saj etj. Duhet t’ju themi se asnjë nga këto arsye (apo edhe të tjera), nuk duhet t’ju bëjë të përshpejtoni kohën e fillimit të prezantimit të ushqimeve të ngurta tek fëmija juaj.

Pse në moshën 6-muajshe?

Në këtë periudhë fëmija fillon të përmirësojë aftësitë e tij psiko-motore. Ai fillon të njohë dhe pranojë lugën, është gati të përtypë dhe gëlltitë ushimin, duke u zhdukur edhe refleksi i nxjerrjes së gjuhës jashtë gojës. Gjithashtu në këtë moshë edhe stomaku është maturuar në mënyrën e duhur për të qënë në gjendje të tresë ushqimin e ngurtë. Prandaj nëna! Mos u ngutni! Gjithçka tek bebja juaj duhet të ndodhë në kohën e duhur.

Lexoni dhe: Menu javore per bebe +6 muajsh


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X