Cigarja elektronike nuk ndihmon në lënien e duhanit

0 1

Një studim i fundit i kryer nga Universiteti i Kalifornisë në San Diego dhe UC San Diego Moores Cancer Center, i publikuar në Rrjetin JAMA, thotë se kalimi nga cigarja e zakonshme në atë elektronike nuk ndihmon për të lënë duhanin, i cili është i dëmshëm për shëndetin.

Rritja e rrezikut të rikthimit

Sipas John P. Pierce, një nga autorët e hulumtimit, gjetjet sugjerojnë se njerëzit që lanë duhanin dhe kaluan në cigare elektronike rritën rrezikun e rikthimit të pirjes së duhanit në vitin pasardhës me 8.5 pikë përqindje krahasuar me ata që kanë ndaluar përdorimin e çdo produkti të duhanit.

Studiuesit kryen dy anketa me 13,604 duhanpirës midis viteve 2013 dhe 2015 për të eksploruar ndryshimet në përdorimin e 12 produkteve të duhanit. Pas një viti, 9,4% e duhanpirësve e kishin lënë duhanin dhe nga këta 62,9% mbetën pa duhan, ndërsa 37,1% kishin kaluar në një formë tjetër të përdorimit të duhanit. Nga këta, 22.8% kishin filluar të përdornin cigare elektronike.

Në ndjekjen e dytë vjetore, autorët krahasuan ish-duhanpirësit që ishin pa duhan me ata që kishin kaluar në cigare elektronike ose produkte të tjera të duhanit. Individët që kaluan në çdo formë tjetër të përdorimit të duhanit, duke përfshirë cigaret elektronike, kishin më shumë gjasa të rishfaqeshin sesa ish-duhanpirësit që e kishin lënë plotësisht duhanin, për një total prej 8.5 pikë përqindjeje.

Ndihmon kundër kancerit, jo kundër varësisë

Ky studim konfirmon rezultatet e një rishikimi të të gjitha studimeve në literaturën shkencore, të botuar në revistën Lancet Respiratory Medicine, të cilat treguan se përdorimi i cigares elektronike, jo gjithmonë i përdorur nga duhanpirësit me synimin për të lënë duhanin, madje do të lidhej me një shans më të ulët për të kapërcyer varësinë nga nikotina.

Gjithashtu sipas AIRC, Shoqata Italiane për Kërkimin e Kancerit, cigarja elektronike mund të jetë e dobishme për të kontrolluar varësinë ndaj nikotinës tek duhanpirësit, sepse ju lejon të shmangni katranin dhe gazrat e shumtë toksikë që përmbahen në tymin e tubave, puro dhe cigare, rreziqe më të kufizuara, por nuk ka asnjë dëshmi të efikasitetit si mjet për ndërprerjen e duhanit.

Substancat e dëmshme në avull

Përveç kësaj, disa studime kanë raportuar praninë e substancave potencialisht të dëmshme në avujt e prodhuar nga cigaret elektronike, për shembull kimikate, metale të rënda, nikel, ndaj të cilave shumë njerëz janë alergjikë dhe që mund të çojnë në një sërë problemesh të tjera. Ngrohja e glikolit propilen dhe glicerinës që përmbahen brenda mund të prodhojë formaldehid dhe acetaldehid. Diacetil, një aromë e përdorur gjerësisht në produkte të ndryshme, është e sigurt kur gëlltitet, por shoqërohet me shfaqjen e bronkiolitit fshirës nëse thithet për periudha të gjata dhe në përqendrime të larta.

Lexo edhe: Cigaret elektronike në shtëpi janë të dëmshme për fëmijët


  1. 20bet

    Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X