Çifti martohet në spital përpara se dhëndrri të kalonte në intubim

0 0

Çifti britanik Elizabeth Kerr dhe Simon O’Brien kishin planifikuar të martoheshin në qershor. Pastaj shpërtheu pandemia COVID-19 dhe të dy u infektuan. Ata u dërguan me urgjencë në Spitalin Universitar Milton Keynes me të njëjtën ambulancë kur nivelet e oksigjenit të tyre ranë në mënyrë të rrezikshme.

Kerr dhe O’Brien u sëmurën aq shumë saqë stafi mjekësor u përpoq të organizonte një martesë para se të ishte tepër vonë. Kur gjendja e O’Brien u përkeqësua edhe më shumë, u vendos që ai të transferohej në njësinë e kujdesit intensiv (ICU).

Edhe kjo nuk i ndaloi ata: stafi vonoi intubimin e tij vetëm aq kohë sa ata të kryenin martesën.

“Ata më thanë se ne nuk do të ishim në gjendje të martoheshim në fund të fundit, sepse do të duhej ta intubonin Simon”, kujton Kerr.

“Por ata u pritën një orë, sa ne të martoheshim”.

Me shkallën e vdekshmërisë tani deri me 80 përqind te pacientët në terapi intensive, një fund i lumtur nuk ishte aspak i sigurt. Por gjendja e O’Brien u përmirësua dhe të sapomartuarit u bashkuan në një pavijon COVID-19 ku të dy po shërohen gradualisht, edhe pse ende marrin oksigjen. “Na është dashur të presim disa ditë për puthjen tonë të parë,” tha Kerr.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pagjumësia, një nga pasojat e...

Pagjumësia Post Covid është një problem i rëndësishëm. Fjetja e rehatshme duhet të jetë e thjeshtë dhe e natyrshme, për fat të keq për shumë njerëz nuk është më kështu....

Pandemia Covid 19, përfitime në...

Në pak muaj, pandemia Covid-19 ka ndryshuar shumë nga ekuilibrat e shoqërisë. Për fat të mirë, jo gjithmonë në aspektin negativ. Në fakt, në këtë proces të transformimit të përshpejtuar...

Çfarë është acidi hialuronik? Cilët...

Nëse i kushtoni vëmendje përbërësve të përdorur në produktet tuaja të kujdesit të lëkurës, ka të ngjarë të keni hasur diçka të quajtur acid hialuronik për lëkurën. Megjithëse emri e...

Ulet numri i lindjeve dhe...

Për vitin 2020 në Shqipëri, bonusi i bebeve u shpërnda për 36,188 lindje apo rreth 4,5% më pak se një vit më parë. Sipas shifrave të Ministrisë të Shëndetësisë në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X