Çfarë thonë pediatrit për dietat e fëmijëve?

0 0

Dietat e veçanta për fëmijë nuk rekomandohen shpesh dhe prandaj duhet të përshkruhen nga një mjek. Sipas specialistëve të SIP (Shoqëria Italiane e Pediatrisë), çrregullimet funksionale të barkut nuk kanë një shkak organik dhe përfitimet e dietave të veçanta për fëmijë ose ilaçet janë në shumë raste të ngjashme me efektin placebo. Përveç kësaj, fëmijët janë në rrezik nëse i nënshtrohen dietave kufizuese siç janë dietat e pa gluten free ose të ulëta në karbohidrate.

Rreziqet për të vegjlit

Në përgjithësi, të gjitha dietat e veçanta, të cilat përjashtojnë ushqime të caktuara (të ashtuquajturat “dietat e eliminimit”), paraqesin rreziqe për fëmijët, sepse ato mund të komprometojnë gjendjen ushqyese ose balancën psikofizike. Prandaj, është e rëndësishme që, kur janë të domosdoshme, të vendosen dhe planifikohen nga mjeku, i cili duhet të monitorojë rezultatet dhe të vlerësojë përmirësimin bazuar në parametrat objektivë.

Gluten po apo jo?

Dieta pa gluten, për shembull, duhet të rekomandohet vetëm në rastin e një diagnoze klinike të sëmundjes së celiakisë ose alergjisë së grurit. Në shumë raste, megjithatë ajo përdoret edhe për arsye të tjera dhe efektiviteti i kësaj diete është i dobët dhe mbi të gjitha jo pa rreziqe. Në fakt, produktet pa gluten mund të kenë një përmbajtje më të ulët mikronutriente (hekur, zink, magnez) dhe fibra dhe më shumë yndyrë. Asnjë efekt nuk është demonstruar të ketë aftësinë për të humbur peshë.

Pak karbohidrate

Duke folur për dietat e veçanta, dieta Fodmap zhvilluar nga hulumtuesit australianë bazohet në një reduktim ose eliminim të ushqimeve që përmbajnë karbohidrate, e karakterizuar nga rezistencë e lartë ndaj tretjes, një nivel i ulët absorbimi në traktin e zorrëve dhe fermentimin e gjatë në zorrë, si dhe favorizon fryrjen e barkut dhe sindromën e zorrëve të irrituara. Megjithatë, efikasiteti i dietave të veçanta tek fëmijët është ende i paqartë: nevojiten studime të mëtejshme. Për më tepër këto dieta, nëse nuk ndiqen në mënyrë korrekte, mund të ndryshojnë florën e zorrëve bakteriale, duke reduktuar bakteret e mira.

Lexo edhe: Si ndikon ushqyerja në cilësinë e gjumit të fëmijës?Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Telefonët dhe tabletët shkaktojnë miopi...

Midis smartfonëve dhe tabletëve, kompjuterëve dhe video lojërave një gjeneratë e tërë fëmijësh është në rrezik të miopisë. Mjeku italian okulist Matteo Piovella, këshillon përdorimin e kompjuterit përkundrejt telefonit ose...

Si të mbrojmë fëmijët nga...

Thjesht të folurit me fëmijën tuaj mund të jetë hapi juaj i parë për t'i mbrojtur ata nga abuzimi. Ka më shumë të ngjarë të zbuloni ndonjë kërcënim për sigurinë...

Vajza 5 vjeçe mban ende...

Kristen Bell po i kujton botës se kur bëhet fjalë për piketat zhvillimore të fëmijërisë, çdo fëmijë është i ndryshëm dhe fakti se diçka ka funksionuar për një fëmijë nuk...

T’i lëmë fëmijët të qajnë...

T'i lëmë fëmijët të qajnë, nga disa ditë deri në 18 muaj të jetës, duke bërë që ata të ndalen vetë, dhe për këtë arsye të vetë-ngushëllohen, ose të vrapojnë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X