Cfare te bejme nese femija nuk deshiron te pije uje?

0 0

Shpesh fëmija refuzon të pijë uje edhe pasi ka ngrënë ushqim dhe kjo është diçka që e shqetëson nënën e re.

Por a duhet të konsiderohet si e shqetësuese?

Ja çfarë shpreh mjekja pediatre Martina Caiazzo, e specializuar në fushën e ushqyerjes së fëmijës. Sipas saj, fëmija mund të refuzojë ujin pasi nuk ka etje. Ai mund të pijë lëngje frutash, qumësht, të hajë fruta të cilat përmbajnë ujë, të hajë supra dhe kështu nevoja për ujë ulet. Në këtë rast nëna nuk duhet të shqetësohet pasi zakonisht me rritjen e temperaturave, ndërsa edhe humbja e lëngjeve nëpërmjet djersës është më e madhe ai do të dojë të pijë edhe më shumë ujë. Ndërkohë, nëna duhet t’i japë sa më pak lëngje me sheqer të cilat nuk kanë asnjë vlerë ushqyese për fëmijën dhe nga ana tjetër dëmtojnë edhe dhëmbët e tij. Gjithashtu fëmija mund të krijojë varësi ndaj tyre gjë e cila rrit rrezikun e obezitetit.

Si duhet të veprojmë?

Nëna duhet të vazhdojë t’i propozojë fëmijës të pijë ujë edhe pse ai e refuzon. Ashtu siç e thamë edhe më lart në momentin që do të ketë etje ai do ta pranojë.

Lexo edhe: Sa uje duhet te pini sipas gjinise dhe moshes

A do te shkoni me pushime verore kete vere?

  • Jo, nuk do te shkojme (44%, 559 Votes)559
  • Po, do t'i kalojme ne Shqiperi (27%, 339 Votes)339
  • Do te shkojme, por ende nuk e kam vendosur se ku... (18%, 236 Votes)236
  • Po, do te shkojme jashte Shqiperise (11%, 144 Votes)144

Total Voters: 1 278

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X