Çfarë të bëj nëse fëmija refuzon të hajë për shkak të vapës?

Siç ndodh edhe për të rriturit, në muajt nga qershori deri në shtator, edhe fëmijët mund të fillojnë të hanë më pak ose të paktën të kenë vështirësi në uljen në tryezë me pjata të nxehta para. Çfarë duhet të bëni nëse fëmija nuk ha nga vapa?
0 0

Fëmijët hanë më pak gjatë verës: problemi i nxehtësisë

Ditët e nxehta të verës shpesh mund të bëhen burim ankthi për prindërit, veçanërisht kur fëmijët fillojnë të hanë më pak nga nxehtësia. Temperaturat që ngrihen mund të ndikojnë në oreksin e të vegjëlve, dhe jo vetëm, i bën ata të hanë pak dhe për këtë arsye nëna dhe babai kanë një arsye më shumë për t’u shqetësuar. Në verë mund të ndodhë që të vegjlit priren të anashkalojnë ose të refuzojnë ushqimin. Ka shumë pyetje që turbullojnë mendjet e prindërve që përballen me këtë situatë. A është fëmija sëmurë? A do të humbasë shumë peshë? A do të ndikojë kjo në rritje?

Në të vërtetë, në shumicën e rasteve rënia e oreksit në verë është krejtësisht normale, por ka një sërë strategjish për të ndihmuar fëmijët që hanë më pak në vapë.

Fëmijët që hanë më pak në vapë: shkaqet

Është krejtësisht normale që prindërit priren të shqetësohen nëse një fëmijë që disa muaj më parë hante ushqim rregullishtt, papritmas refuzon ushqimin ose fillon të hajë më pak. Shkaku i humbjes së oreksit të fëmijëve në verë qëndron tek nxehtësia. Në verë, trupi i fëmijëve (por edhe i të rriturve) ka nevojë për më pak kalori për të mbajtur temperaturën konstante, më pak energji digjet dhe rrjedhimisht nevojiten më pak kalori. Moskokëçarja e fëmijëve në verë është pra në shumicën e rasteve një fazë kalimtare. Ardhja e vjeshtës në përgjithësi sjell ekuilibër për të ushqyerit e të vegjëlve. Ka raste të dukshme në të cilat rënia e oreksit është për shkak të shkaqeve të tjera, siç janë sëmundjet e vazhdueshme (gripit ose sëmundjet ekzantemike).

5 truke kur fëmijët hanë pak për shkak të vapës

Siç ndodh edhe për të rriturit, në muajt nga qershori deri në shtator, edhe fëmijët mund të fillojnë të hanë më pak ose të paktën të kenë vështirësi në uljen në tryezë me pjata të nxehta para. Çfarë duhet të bëni nëse fëmija nuk ha nga vapa?

Ka truke që mund t’i ndihmojnë prindërit që të sjellin oreksin te fëmijët e tyre dhe të lënë anash ankthin.

  • Jepni mjaft ujë për të pirë;
  • Shmangni pije të gazuara ose shumë të ëmbla;
  • Preferoni ushqim të ftohtë;
  • Jepini peshk;
  • Preferoni ushqime të lehta;
  • Jepini gjëra që preferojnë.

Një nga gjërat që nuk duhet të bëni është të insistoni që të vegjlit të hanë. Mungesa e oreksit për shkak të vapës është në fakt një fenomen kalimtar dhe duke i detyruar fëmijët të hanë mund t’i çojë në një refuzim edhe më të madh të ushqimit.

Është gjithashtu e këshillueshme të mos përdorni ushqimin si një formë e “shantazhit”, duke e shpërblyer fëmijën kur ai përfundon gjithë ushqimin ose dënuar atë nëse nuk e përfundon.

Kur është e nevojshme të shkoni te pediatri

Duke konstatuar se mungesa e oreksit në verë është normale dhe fiziologjike për fëmijët, ka raste në të cilat është e këshillueshme të kontaktohet pediatri. Kur fëmija nuk ha, për shkak të nxehtësisë humbet peshë ose ka një ngadalësim të rritjes, është mirë të konsultoheni me mjekun tuaj për të vlerësuar shëndetin e fëmijës dhe çfarëdo terapie që duhet ndjekur.

Lexo edhe: 10 këshilla kur fëmijët refuzojnë ushqimin


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X