Cfare pelqen nje i porsalindur?

0 0

Ajo që përjeton dhe fal një i porsalindur duke filluar që nga dita e parë e jetës janë një univers ndjenjash të mrekullueshme. Cdo kontakt me botën e jashtme ai e përjeton në mënyra të ndryshme dhe sigurisht që ai ka disa gjëra që i pëlqejnë. Por cilat janë ato?
1. Pëlqen gjërat që janë në lëvizje, qofshin njerëz apo objekte.
2. Fytyrat. Kryesisht ato të prindërve, dhe veçanërisht të nënës.
3. Britmat e egra, dhe kryesisht të vetat.
4. Bizhuteritë dhe gjërat e shndërritshme, nuk ka rëndësi se cfarë forme kanë.
5. Kontrastet, mund të tregojnë interes edhe për një hije në mur apo copë me vija.
6. E kuqja, fëmija pëlqen ngjyrat e theksuara.
7. Njollat dhe pikat, një njollë në tapet mund të tërheqë vëmendjen e tij.
8. Muzika, ska rëndësi çfarë lloji është.
9. Telekomanda, është një prej objekteve që mrekullon bebet.
10. Zërat e njohur, dhe kryesisht të nënës.
11. Gjërat e reja, nëse nuk i ka parë më parë disa objekte mund të tërheqin komplet vëmëndjene tij.
12. “Miqtë” me 4 këmbë, ata kanë një efekt magjik tek fëmija.
13. Paqyrat, ata pëlqejnë të shikojnë refleksin e tyre në pasqyrë.
14. Fëmijët, ata eksitohen nga prania e fëmijëve të tjerë.
15. Përkëdheljet dhe kilikosjet, masazhet janë gjithashtu një mënyrë shumë e mirë për ta bërë një bebe të ndihet mirë duke qënë se e pëlqejnë shumë.

Lexoni dhe: 5 shqisat qe zhvillohen ne barkun e nenes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X