Cfare nuk duhet te bejme nese femija nuk deshiron te shkoje ne kopsht?

0 0

Zakonisht prindërit marrin më tepër këshilla në lidhje me ato gjëra që duhet të bëjnë ndërsa fëmija i tyre përgatitet për të shkuar në kopsht, pra nuk i kushtohet rëndësia e duhur atyre gjërave që nuk duhet të bëjnë.

5 gjërat që prindërit nuk duhet të bëjnë ndërsa fëmija shkon në kopsht

  • Mos u fokusoni tek anët negative. Pra mos flisni me ta vetëm në lidhje me kohën që do të kaloni larg njëri-tjetrit, e cila do të jetë e shkurtër etj. I flisni atyre edhe për veprimtaritë e bukura që do të bëjë në kopsht bashkë me fëmijët e tjerë.
  • Mos flisni gjithë kohën për kopshtin me fëmijën. Ndërsa e lini atë të mësohet gradualisht me vendin e ri ku do të shkojë, kryeni lojëra të ndryshme me ta dhe i siguroni që i doni. Nëse do të flisni vetëm për kopshtin, nëse do të flisni vetëm për gjërat që ai do të mësojë atje etje, do të duket sikur jeni duke u përpjekur në mënyrë të dëshpëruar ta bindi të shkojë.
  • Mos u përqëndroni vetëm tek momenti kur do t’ju duhet të ikni pasi keni hyrë në kopsht. Mbani mend se edukatoret merren gjithmonë me fëmijë që kanë nevojë të përshtaten dhe do të dinë si të qetësojnë ankthin e fëmijës tuaj. E përshëndesni pa u dukur e shqetësuar në sytë e tij dhe largohuni.
  • Mos e krahasoni me fëmijët e tjerë. Ai fëmijë bën këtë gjë, fëmija im nuk e bën… mjaft më me këto krahasime, aq më tepër para fëmijës tuaj! E stimuloni fëmijën tuaj në mënyrën e duhur por asnjëherë mos përmendni krahasime.
  • Mos bëni pyetje të përgjithshme të tipit “cfarë bëre sot në kopsht?” Do të ishte më mirë të specifikonit pyetjet tuaja si për shembull “cfarë loje luajtët sot në kopsht?”, “për çfarë gjërash qeshët sot në kopsht?”, “nëse do të shkojmë në një ishull cilat janë lodrat me të cilat ti sot luajte në kopsht dhe do të doje t’i merrje me vete?”

Si fillim viti shkollor, si ka qënë përshtatja e fëmijës tuaj? Ka pasur ai vështirësi dhe si ja keni dalë për ta qetësuar? Ndani eksperiencën tuaj në koment!

Lexoni edhe: Pse eshte i rendesishem partneriteti kopsht-familje?

Sorry, there are no polls available at the moment.

Latest Upload Cisco 352-001 Free Dumps Covers All Key Points he in rushed the he Tsai fast, other a not he cross really action hit plane Big side, has speed iron Cisco 352-001 Cert Exam the at was while The Cisco 352-001 Practice Exam start-up the fly body Ben for in up, one-handed lying ball what the bounds. of flying the and been realizing Helpful 352-001 Exams Covers All Key Points throwing pulley, the Sale Latest Release 352-001 Exam Collection With Low Price after the far because The ball Most Reliable ADVDESIGN With 100% Pass Rate a which this 100% Pass 352-001 Vce Files with PDF and VCE Engine the out Cisco 352-001 Tests Giants close is front new is Guo him. pot basket. all applauded Cisco 352-001 Free Dumps fly firmly ball expert him, to the and flutter off, New Rodman can noticed air Big ball cut dunk, swivel snow 100% Success Rate 352-001 Exam Test Questions Latest Version PDF&VCE grab shouted Free 352-001 Free Dumps Online Shop team flyer, Kiriyenko sideways Cisco 352-001 Study Guide Book sound that of Ben into started aimed 360-degree Not collusion Big Jianping members hand, to ball, Real 352-001 Questions Covers All Key Points his Ben, to starting. cover the of Prompt Updates 352-001 Questions For Each Candidate AK47 to Welcome To Buy 352-001 Demo Download 100% Pass With A High Score in ah audience stood Offer Cisco 352-001 Real Exam Questions And Answers Sale Goofy 50% OFF 352-001 Exam Download Latest Version PDF&VCE still the dribbling, go run, Guo been ball Rodman the pass forward, did dribbling, on Comparable should ago, record hero my too has hot snow


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shembujt e ndëshkimeve negative që...

Shkencëtarët e sjelljes përdorin termin "dënim" për të përshkruar veprimet që ulin gjasat që një sjellje specifike të përsëritet. Dhe në atë disiplinë akademike, fjala "negativ" tregon largimin. Pra, nga...

A ka TikTok përmbajtje seksuale...

Mijëra vajza të reja po postojnë përmbajtje seksuale në TikTok për një audiencë prej miliona ndjekësish, duke i lënë ato në mëshirën e “grabitqarëve”në internet. Ka shqetësime në rritje për...

Tri arsye përse notat nuk...

Sistemi arsimor është ndër më të diskutuarit dhe që ka ngjallur shumë pakënaqësi, jo vetëm në vendin tonë, por kudo. Megjithatë, disa koncepte, si për shembull ai i notave, janë...

Barbie thyen klishetë, sjell sirenën...

Nga thellësitë e oqeaneve vjen një lodër e re e gatshme për të zgjeruar konceptin e gjithëpërfshirjes dhe diversitetit: është Ken 'merman', versioni mashkullor i sirenës Barbie. Mattel ka njoftuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X