Çfarë ndodh me foshnjat nëse nëna përdor këto produkte kozmetike në shatztani?

0 0

 

Foshnjet e ekspozuara që në bark ndaj disa kimikateve të zakonshme që gjenden në pastën e dhëmbëve, produkte kozmetike, sapunë etj mund të jenë në rrezik të pubertetit të parakohshëm. Kjo mbështetet nga një studim i Universitetit të Kalifornisë në Berkeley.

Substancat që e shkaktojnë

Shkencëtarët amerikanë kanë treguar se vajzat e grave që kishin nivele më të larta të substancave të tilla si dietilftalate dhe triklosan gjatë shtatzënisë kanë pësuar pubertet të parakohshëm. E njëjta pasojë nuk është demonstruar tek djemtë. Studiuesit dyshojnë se shumë kimikate në produktet e kujdesit personal mund të ndërhyjnë me hormonet natyrore dhe prandaj përdorimi i kozmetikës së caktuar në shtatzëni duhet të jetë i kufizuar.

Studime laboratorike

Disa studime mbi minjtë, shpjegojnë studiuesit, kanë treguar se ekspozimi ndaj këtyre kimikateve mund të ndryshojë zhvillimin riprodhues. Kimikatet e përfshira përfshijnë ftalatet, të cilat shpesh gjenden në produkte të tilla si parfum, sapun dhe shampo, paraben, të përdorura në kozmetikë dhe fenolet si triklosan. Të gjitha këto substanca janë të njohura si ndotës endokrinë me efekte në sistemin riprodhues, në zhvillimin e neuroneve, në sistemin imun dhe në metabolizmin e lipideve dhe hormonit të tiroides.

Objekte të përdorimit të përbashkët

Ekspozimi ndaj ftalateve dhe kimikateve të tjera është shumë i përhapur në popullatë, duke përfshirë gratë shtatzëna, sepse ato janë molekula të përfshira në objekte plastike të përdorura zakonisht, të cilat eliminohen shpejt nga trupi, por prania e tyre është e përhapur.

Pasojat për shëndetin

Në 20 vitet e fundit studimet kanë treguar se vajzat kanë pubertet në një moshë gjithnjë e më të parakohshme. Ky është një fakt shqetësues, sepse është i lidhur me një rrezik në rritje të sëmundjeve mendore, kancerit të gjirit dhe ovarian te vajzat dhe kancerit të testikujve tek djemtë.

Lexo edhe: A duhen mbajtur produktet kozmetike ne frigorifer?

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X