Cfare mund te perdorim per skuqjet ne zonen e bebelines?

0 0

Irritimi në zonën e bebelinës është një shqetësim që mund të prekë fëmijën tuaj në çdo moment, duke e bërë atë të mos ndihet i qetë për shkak të djegies së lëkurës. Ky shqetësim shpesh krijohet nga kontakti i gjatë me fecet dhe urinën. Nuk mund të konsiderohet si një problem i rëndë, megjithatë është i bezdisshëm.

Çfarë produktesh mund të përdorim për të lehtësuar simptomat?
1. Fissan blu
Ky krem i krijuar nga marka e njohur e produkteve të fëmijëve, “Fissan” është një krem me bazë shumë të lartë mbrojtje, i cili përmban oksid zinku dhe vitamina. Ai është krijuar për të mbrojtur dhe qetësuar irritimet e lëkurës së fëmijës të krijuara nga kontakti me feçet dhe urinën si edhe nga cilësia jo e mirë e bebelinave. Ju mund të aplikoni këtë krem në formën e një masazhi të lehtë në mënyrë uniforme, kryesisht në pjesët e përthyera të lëkurës. Mund të qëndrojë si një shtresë e bardhe jo e përthithur në lëkurë, dhe mund të përdoret edhe për irritimet e lëkurës së personavetë rritur.
2. Sudokrem
Sudokrem është një produkt që për herë të parë u prodhua në Irlandë në vitin 1931 nga Tomas Smith. Ai njihet si një qetësues shumë i mirë i irritimeve të lëkurës së fëmijëve duke qënë se përmban një sërë produktesh qetësuese, anti-bakteriale dhe anti-kërpudhore. Gjithashtu përmban edhe një anestezik shumë të lehtë. Ai gjithashtu përdoret edhe për trajtimin e ekzemave, akneve, djegieve, djegieve nga dielli etj. Pasi të keni larë dhe tharë mirë lëkurën e fëmijës mund të aplikoni një shtresë të hollë të kremit.
3. Zincast
Kohët e fundit në tregun e vendit tonë është futur një produkt i ri i cili sipas përvojës së disa nënave ka rezultuar të jetë shumë efektiv përsa i përket skuqjeve të fëmijës në zonën e bebelinës. Krem quhet Zincast dhe ka përmbajtje të oksidit të zinkut dhe vajit të kastorit. Mund të aplikohet në lëkurën e pastër të fëmijës për të qetësuar skuqjet si edhe për ta zbutur atë. Ai mund të përdoret edhe gjatë ndërrimeve të përditshme të bebelinës.
4. Dr. Sheffield-diaper rash
Ky është një krem me përmbajtje të oksidit të zinkut që mund të gjendet në çdo farmaci. Përmban rreth 40%oksid zinku dhe aplikohet në lëkurë të thatë dhe të pastër në mënyrë që të zbutë dhe qetësojë lëkurën e irrituar. Mund të aplikohet në lëkurën e fëmijës edhe në rastet kur lëkura nuk është e irrituar, por pretendohet që fëmija të jetë në kontakt të gjatë me lagështirën e urinës, duke qënë se kjo gjendje mund të krijohet më shumë gjatë natës apo gjatë udhëtimeve, këshillohet të përdoret gjatë ndërrimit të mbrëmjes. Përdoret për të parandaluar dhe trajtuar skuqjet e lëkurës duke qënë se mban larg lagështirën nga lëkura e fëmijës. Nëse skuqja e fëmijës vazhdon më shumë se 7 ditë duhet të këshilloheni me mjekun.
5. Mustela
Kremi “123” i firmës Mustela është prodhuar duke përdorur 98% produkte natyrale, pa konservantë dhe pa parfum të cilët e bëjnë këtë krem të pranueshëm për lëkuën e fëmijës që në momentet e para të lindjes. Ky është një produkt që aplikohet dhe largohet me lehtësi nga lëkura e fëmijës. Është vërtetuar nga mjekët pediatër për efektin e tij parandalues dhe zbutës të simptomave të irritimit që mund të jenë shfaqur në lëkurën e fëmijës. Shpehs vihen re përmirësime që në ditën e parë të përdorimit. Përmban oksid zinku dhe garanton një mbrojtje shumë të mirë të lëkurës së fëmijës deri në ndërrimin tjetër.

Lexo gjithashtu edhe:
Skuqjet e bebelines, 5 menyra natyrale per ta qetesuar
Dermatiti ne zonen e bebelines. simptomat, shkaqet dhe trajtimi


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X