Cfare mund te beje prindi ne lidhje me zhvillimin shoqeror te femijes?

0 0

Foshnja rritet, ndryshon format dhe përmasat e trupit. Ai zgjatet, shton në peshë, i drejtohet trupi, i qartësohen tiparet. Rritja e fëmijës është shumë e bukur, prindërit kjo gjë i lumturon! Po të mos harrojmë se gjëja me e rëndësishme që i ndodh fëmijës është zhvillimi, dhe këtë ju mund ta favorizoni në disa mënyra.

Cilat janë ato gjëra që ju si prindër mund të bëni në lidhje zhvillimin e fëmijës?

 • Tregohuni të ndjeshëm! Mësoni ritmet e fëmijës, gjërat që i pëlqejnë dhe ato që nuk i pëlqejnë! Sa më shumë të ndjeshëm të jeni me fëmijën, aq më pak kundërshtim dhe rezistencë do të hasni tek ata më vonë!
 • Shikojeni veten si “një derë të hapur” nga ku fëmija mund dalë të zbulojë botën dhe mund të kthehet të marrë mbështetje sa herë të dojë!
 • Shmang ndëshkimin fizik. Nuk është efektiv dhe… pikë!
 • Jepi mundësi zjedhje fëmijës (zakonisht 2, 1 është pak, 3 janë shumë!). Për shembull, ke dëshirë të lexojmë një libër apo ke qejf të shohim TV?
 • Mos ja ndërprit një veprimtari nëse nuk është e domosdoshme!
 • Mos e ndërprit në mënyrë të menjëhershme veprimtarinë e fëmijës! Përpara se ta bësh këtë gjë, lajmëroje: pas pak duhet ta lëmë lojën! Kjo gjë i jep mundësi fëmijës të përfundojë veprimtarinë ose të mendojë sesi mund ta përfundojë atë më vonë.
 • Sygjero dhe mos komando! Përpiqu të jesh sa më e qeshur në kërkesat për fëmijën. Mos u prir drejt fjalëve të rënda, kërcënimit ose ndëshkimit!
 • Kujtoje vazhdimisht fëmijën për gjërat që nuk duhet të bëjë! Mos u afro tek soba, mund të digjesh!
 • Prit disa minuta përpara se të bësh një kërkesë të re.
 • Prano se gjatë shpërthimeve të inatit vetëkontrolli i fëmijës nuk do të jetë në nivelet maksimale.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X