Cfare mendojne adoleshentet per veten dhe te rriturit per ta?

0 0

Çfarë mendojnë adoleshentët për veten?

Sipas atij vetë, adoleshenti është fizikisht një i rritur, fiziologjikisht ai është i aftë ta riprodhojë veten si një i rritur, nga ana e intelektit ai është i aftë të mendojë në mënyrë abstrakte, nga ana sociale është i zoti të zërë dhe ta mbajë shoqërinë dhe nga ana morale është mjaft autonom.
Sipas tij ai nuk ndryshon në asgjë nga të rriturit.

Çfarë mendojnë të rriturit për adoleshentët?

Sipas të rriturve, adoleshenti është fizikisht një fëmijë pak më i madh se të tjerët, fiziologjikisht ai funksionon si një fëmijë i aftë të sjellë në jetë një fëmijë, nga ana e intelektit ai, megjithëse mund të thotë diçka të mençur, përsëri është i papjekur dhe nga ana sociale është i zoti të ndërtojë dhe të ruajë shoqëritë e veta prej fëmije.
Në varësi nga mënyra si shihet, adoleshenti është herë një fëmijë dhe herë një i rritur. Në të vërtetë, siç është thënë dikur, adoleshenti është një “fëmijë-burrë” dhe një “burrë-fëmijë”.
Pra adoleshenti është një qënie në zhvillim.

Lexoni edhe: Keshilla per nje gjume te mire te adoleshenteve

Keshillat me te mia per te motivuar adoleshentet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X