Cfare eshte varesja e gjidhenies?

0 0

Kjo është një traditë me prejardhje anglosanksone dhe bëhet fjalë për një varëse me ngjyra që vendoset në qafën e nënës në mënyrë që fëmija të luajë me të ndërsa pi gji.

Ky është një aksesor shumë i nevojshëm kryesisht kur fëmija shkon rreth muajit të 4-t dhe gjidhënia bëhet një proçes relativisht i vështirë sidomos në ambientet e jashtme ku zhurmat janë edhe më të mëdha se në ambientin e shtëpisë, gjë e cila e bën fëmijën të ketë një përqëndrim më të vogël për gjirin. Do të jetë pikërisht kjo varëse me ngjyra që do të stimulojë atë për të pirë normalisht.
Si është e mundur diçka e tillë?
Varësja do ta kthejë gjoksin e nënës në një pikë përqëndrimi për fëmijën, e gjithë kjo falë tërheqjes që do të krijojnë ngjyrat tek fëmija gjatë thithjes. Gjithashtu, me rritjen, kjo varëse do të pengojë tërheqjen e flokëve të nënës nga ana e fëmijës, si edhe goditjen e gjoksit me duar, të cilat do të jenë të zëna duke luajtur me perlat e vendosura në fill. Absolutisht kjo varëse nuk duhet të lihet në dorën e fëmijës ndërsa ju nuk jeni atje për ta kontrolluar.
Si ta përgatisim një varëse të tillë?
Fillimisht duhet të merrni një fill të fortë të përshtatshëm për varëse. Më pas merrni disa unaza prej druri me vrimë në mes për t’u futur tek filli si edhe disa perla druri natyral të lyera me ngjyra jo toksike (helmuese), ose perla prej materiali tjetër por edhe në këtë rast me ngjyra të ndryshme. Më pas gjithçka është shumë e thjeshtë. Mjafton të vendosni të gjitha perlat dhe unazat në fill dhe në fund ta mbyllni me anën e një nyje. Kjo varëse do të jetë si një pikë përqëndrimi për fëmijën jo vetëm gjatë gjidhënies por edhe gjatë ndërrimit të bebelinës, e cila do ta bëjë atë të qëndrojë i qetë.

Lexo dhe: Gjidhënia, sakrifica më e bukur që ju lidh përgjithmonë/ FOTO

This is for testing

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X