Cfare eshte stomatiti tek femijet dhe si kurohet

0 0

Çfarë është stomatiti?
Stomatiti është një inflamacion i mukozave të kavitetit oral i cili shkaktohet nga një virus.
Simptomat e stomatitit
Ky inflamacion shoqërohet me dhimbje të gjuhës, fshikëza në gojë, pika të bardha në buzë si edhe simptoma të tjera që krijojnë shqetësim tek fëmija. Simptomat nga momenti i shfaqjes zgjasin 2-12 ditë, por si mesatare konsiderohet periudhë 6 ditore. Tek fëmija mund të shfaqet temperatura 38-38.5 gradë, dhe gjithashtu jargë si edhe skuqje të mishrave të gojës. Irritimi mund të shfaqet edhe në zonën e bajameve dhe shpesh mund të krijohen plagë të cilat mund edhe të gjakosen.
Cila është ecuria e sëmundjes?
Pasi kalojnë 6-7 ditë nga shfaqja e simptomave, shenjat gradualisht zbuten dhe fëmija fillon të ushqehet më mirë. Shërimi i plotë ndodh pas 12 ditësh.
Si duhet të mjekohet?
Mjeku mund të përshkruajë dhënien e një medikamenti kundër virusit, por edhe një pomadë për të lyer gojën, e cila mund të përdoret 4-5 herë në ditë. Duhet të keni kujdes me përdorimin e ushqimeve, pasi disa prej tyre mund të irritojnë më tepër fëmijën. Disa ushqime të cilat rekomandohen të përdoren janë: qumësht, supëra me lëng mishi, pra nuk nuk bëhet fjalë për dietë, por duhet të përdoren ushqime që qetësojnë dhimbjen dhe ofrojnë kaloritë e duhura.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X