Çfarë është sindroma e puthjes tek foshnjat?

0 1

Çekuilibri kinematik për shkak të tendosjes subokcipitale, i njohur ndryshe si sindroma e puthjes, mund të jetë shkaku i një sërë shenjash dhe simptomash tek të porsalindurit dhe foshnjat. Në një studim të bërë nga Biedermann (1992), simptomat më të zakonshme ishin torticollis (koka e anuar në njërën anë), skolioza (lakore anash e shpinës), zhvillimi asimetrik i muskujve, zhvillimi i ngadalshëm i nyjeve të mesit dhe zhvillimi asimetrik ose i ngadalshëm i aftësitë motorike. Secila prej këtyre simptomave mund ta bëjë të vështirë e gjidhënien efektive për foshnjën, duke çuar në stres dhe zhgënjim për nënën dhe foshnjën.

Çfarë e shkakton sindromën e puthjes?

Hulumtimet sugjerojnë se faktorët më të zakonshëm që shkaktojnë këto simptoma përfshijnë pozicionin e gabuar intrauterin të fetusit (fëmija jo me kokën poshtë, pozicioni i përparmë i pjesës së pasme të kokës), përdorimi i forcepsit ose nxjerrja me vakum gjatë procesit të lindjes, lindja e zgjatur dhe fetuset e shumëfishta (binjakë, trinjakë, etj.).

Si mund të identifikohet?

Identifikimi i tendosjes subokcipitale kërkon ekzaminim nga një mjek me përvojë në artin e ekzaminimit të shtyllës kurrizore. Indikacionet fillestare mund të jenë dhimbje të shtuara ose ndjeshmëri në pjesën e sipërme të qafës dhe/ose lëvizje të kufizuara të kokës dhe qafës.

Si mund të trajtohet sindroma e puthjes?

Hulumtimi i Biedermann sugjeron që rregullimet kiropraktike në zonën e sipërme të shpinës për të zvogëluar lëvizjen e kufizuar të shtyllës kurrizore mund të shkurtojnë rrjedhën e problemeve të foshnjës dhe të ulin nevojën për fizioterapi të gjerë. Simptomat mund të lehtësohen shpejt dhe në mënyrë efektive duke rregulluar shtyllën kurrizore cervikale me presion minimal, në shumicën e rasteve, me një ose dy trajtime. Një koment i shpeshtë nga prindërit ishte se fëmija i tyre hante më mirë dhe flinte më mirë pas trajtimit.


  1. bono de registro en Binance

    Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X